Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Część mieszkańców Tarnobrzega nie płaci za śmieci. Kontrola deklaracji ma ujawnić nieuczciwych

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Altana śmietnikowa na osiedlu Siarkowiec w Tarnobrzegu
Altana śmietnikowa na osiedlu Siarkowiec w Tarnobrzegu Wioletta Wojtkowiak
Urzędnicy sprawdzają, którzy mieszkańcy Tarnobrzega nie płacą za śmieci. Weryfikują, czy liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość zgadza się z podaną w deklaracji o wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

- Tarnobrzeg od kilku lat boryka się z problemem wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów. Jednym z czynników wpływających na wysokość opłaty pobranej od mieszkańców jest uchylanie się części mieszkańców od obowiązku uiszczenia opłaty za odpady komunalne - czytamy w komunikacie magistratu o rozpoczętej weryfikacji.

Piotr Pawlik, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta, alarmuje, że skala problemu jest duża. Ustalając wysokość miesięcznej stawki za odpady miasto bazuje na deklaracjach składanych przez właścicieli nieruchomości. Gdyby uwzględniały one wszystkich mieszkańców, wpływy do budżetu byłyby większe a stawka niższa.

Tymczasem rosnące koszty gospodarowania odpadami trzeba dzielić przez mniejszą liczbę mieszkańców. Miasto jest w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. W najbliższy piątek nastąpi otwarcie ofert od firm, które starają się o świadczenie usługi przez 3 lata. Czy uda się utrzymać stawkę, która wynosi obecnie 26 złotych od osoby? Wyliczenia nie dają takiej gwarancji.

Liczba zameldowanych tarnobrzeżan wynosi ponad 45 tysięcy. Obliczając stawkę opłaty na 2021 rok wydział dysponował deklaracjami na 35,8 tysiąca osób. Obliczając stawkę na 2022 mamy brać pod uwagę już tylko 34 960 osób. Zachodzi podejrzenie, że nie wszystkie deklaracje są zgodne z prawdą, dlatego weryfikacja jest konieczna. Liczymy na to, że mieszkańcy szybko zaktualizują dane

- mówi Piotr Pawlik.

Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości ma obowiązek złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w ciągu 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych.

W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, takich jak liczba osób zamieszkujących daną nieruchomość (na przykład zwiększenie/zmniejszenie liczby mieszkańców, narodziny dziecka, powroty z zagranicy lub studiów), właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklaracje w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

- Jednocześnie zgodnie z art. 6o Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z dnia 11.08.2021 roku prezydent miasta w celu weryfikacji złożonych deklaracji może wykorzystać informacje i dane znajdujące się w jego posiadaniu. W związku z powyższym prosimy mieszkańców, którzy do tej pory nie złożyli deklaracji lub którzy nie zaktualizowali ilości osób zamieszkujących nieruchomość o wypełnienie/dokonanie zmian deklaracji - przekazują urzędnicy.

Przypominają, że niezłożenie poprawnej deklaracji dotyczącej ilości osób, prowadzi do wydania decyzji administracyjnej, ustalającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z naliczeniem zaległości i odsetek podatkowych.

Osoby, które nie uwzględniły wszystkich domowników muszą liczyć się z faktem, że urząd może naliczyć zaległa opłatę do 5 lat wstecz.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie