Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czujnik czadu może uratować Ci życie

Beata Terczyńska
Czujnik wygląda jak niewielka (ok. 10 cm średnicy) puszka. Można go położyć albo przytwierdzić do ściany. Urządzenie kosztuje ok. 100 – 200 zł. Do czujnika trzeba włożyć baterie. Gdy te się wyczerpią, czujnik da nam znać innym dźwiękiem.
Czujnik wygląda jak niewielka (ok. 10 cm średnicy) puszka. Można go położyć albo przytwierdzić do ściany. Urządzenie kosztuje ok. 100 – 200 zł. Do czujnika trzeba włożyć baterie. Gdy te się wyczerpią, czujnik da nam znać innym dźwiękiem. Krzysztof Łokaj/ nowiny24.pl
Dwoje dzieci z Woli Dalszej podtruło się czadem i trafiło do szpitala. Na szczęście przeżyły. - Montujcie w domach czujniki i nie zatykajcie kratek wentylacyjnych - ostrzegają strażacy.

To może uratować ci życie

To może uratować ci życie

1. Nie zatykaj kratek wentylacyjnych!
2. Kup czujnik czadu!
3. Pamiętaj o przeglądach kominiarskich!
4. Wietrz często mieszkanie!

- Przed rokiem mieliśmy czarną serię zatruć czadem - mówi Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. - W tym czad już dał o sobie znać. 4 października dwójka dzieci z Woli Dalszej koło Łańcuta trafiła do szpitala z objawami podtrucia.
Prawdopodobnie w ich domu rozszczelniła się rura odprowadzająca spaliny z piecyka gazowego w łazience.

Czujnik ratuje życie

- Wielu ludziom wydaje się, że ich taki przypadek nie spotka i lekceważą bezpieczeństwo. Namawiam do kupowania czujników czadu, które uratują nam życie - przekonuje Betleja. - Montaż jest prosty. Nie trzeba płacić żadnego abonamentu ani podłączać się do żadnej firmy. A tego się boją starsi ludzie nie wiedzący, jak działa urządzenie. Wystarczy kupić baterie.

Rzecznik przypomina, że niebezpieczne mogą być pozatykane kratki wentylacyjne.

- Byłem na spotkaniu z dziećmi w szkole. Zapytałem, u kogo w domu kratki są zatkane gazetami czy folią. Połowa klasy podniosła ręce do góry. To zatrważające. Uczniowie dostali zadanie: przekonać rodziców, aby odsłonili ciągi.

RSM: nie kupią czujników

Informowaliśmy w Nowinach o ambitnych planach Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która postanowiła zamontować czujniki czadu we wszystkich mieszkaniach. Urządzenia miały być zakładane w październiku i listopadzie.

- Niestety, nie będą - rozkłada ręce Andrzej Filip, zastępca prezesa zarządu RSM. - Choć zgłosiło się mnóstwo firm, musieliśmy unieważnić dwa przetargi. Mamy problem. Żaden z oferowanych czujników nie może być założony w łazience.

Okazuje się, że takie urządzenie, aby prawidłowo działało, musi być odporne na wilgoć, nie można go umieścić za blisko piecyka i za blisko drzwi.

- A łazienki w naszych blokach są malutkie - mówi prezes. - Sami teraz szukamy, czy są w Polsce odpowiednie czujniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie