Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyr brzozowy? Czaga? Wygląda jak choroba drzewa, a ma lecznicze właściwości. Co to właściwie jest? Nie zrywaj bez pozwolenia!

Justyna Madan
Justyna Madan
W ogóle nie wygląda jak grzyb, bardziej przypomina chorobę drzewa, ale ma wiele pozytywnych właściwości.
W ogóle nie wygląda jak grzyb, bardziej przypomina chorobę drzewa, ale ma wiele pozytywnych właściwości. By Jerzy Opioła - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49311483
Jest wiele ludowych nazw błyskoporka podkorowego. Mówi się o nim czaga, czyr brzozowy, czarna huba brzozowa, czarcie oko, czy guz brzozowy. I taką nadrośl najbardziej przypomina. Jest pasożytem, w ogóle nie wygląda jak grzyb, a jednocześnie ma wiele pozytywnych właściwości, dlatego warto na niego zwrócić swoją uwagę.

Spis treści

- Wyglądem nie przypomina grzyba. Jego właściwości prozdrowotne są na tyle silne, że jest jedynym gatunkiem grzyba stosowanym w ziołolecznictwie – wyjaśnia Nadleśnictwo Strzebielino.

Gdzie można znaleźć czyr brzozowy?

Jak sama nazwa wskazuje, ten ciekawie wyglądający grzyb można znaleźć właściwie wyłącznie na brzozie, jednak sporadycznie zdarza się, że pojawia się i na innych drzewach, najczęściej na buku, olszy, klonie, grabie i topoli. Nie jest grzybem pospolitym, więc został objęty ochroną gatunkową.

Nie należy do najmniejszych, może osiągnąć nawet 50 cm średnicy, więc raczej łatwo go dostrzec. Atakuje drzewa żywe, jednak po latach z pasożytem, zaatakowane drzewo umiera.

„Grzyb ten pasożytuje na różnych drzewach liściastych, ale tylko owocniki z pni żyjących brzóz posiadają właściwości lecznicze. Można je zbierać przez cały rok, jednak najlepsza jest zima i wczesna wiosna – na drzewach pozbawionych liści łatwiej jest dostrzec hubę” – czytamy w książce „Grzyby polskich lasów” Pawła Zarzyńskiego.

Jak rozpoznać, że to czaga?

- Wyglądem nie przypomina grzyba a raczej nadmierne spękanie kory lub jej rozrost. Przyjmuje postać czarnego nieregularnego, bulwiastego zgrubienia na pniu, co przypomina zwęglony fragment pnia lub żużel – podaje Nadleśnictwo Strzebielino.

Może też rozwijać się pod korą, wtedy jest dużo trudniejszy do zaobserwowania i przybiera inną postać. Jest bardziej skórzastym lub korkowatym tworem o żółtawo oliwkowej barwie. Może mieć nawet kilka metrów długości, ale taka forma czagi pojawia się dopiero tuż po lub już po obumarciu drzewa.

Właściwości leśnego dziwadła

Co takiego wyjątkowego jest w tym grzybie? Przede wszystkim fakt, że stosuje się go w ziołolecznictwie. W rosyjskiej medycynie naturalniej wykorzystuje się go jako lek przeciwko nowotworom. Czaga ma wysoką zdolność antyoksydacyjną, pięćdziesięciokrotnie wyższą niż zielona herbata.

- Właściwości te potwierdza fakt, że syberyjscy chłopi, którzy z oszczędności zamiast herbaty pili napar z czagi, w ogóle nie zapadali na nowotwory. Rdzenna ludność Kanady rozszerzyła jej zastosowanie do uśmierzania bóli reumatycznych – dodaje Nadleśnictwo Strzebielino.

Poza tym fińscy żołnierze w czasie II wojny światowej wykorzystywali czagę jako substytut kawy. W Polsce to środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny i wzmacniający. Poza tym używa się tego grzyba w leczeniu, m.in.:

  • wirusowego zapalenia wątroby typu C,
  • nadkwasoty i owrzodzenia żołądka,
  • obniżaniu poziomu cholesterolu,
  • opryszczki,
  • regulacji ciśnienia krwi,
  • poprawy kondycji włosów,
  • demencji.

Nie zrywaj go bez pozwolenia

W związku z tym, że czyr brzozowy nie jest grzybem pospolitym i został objęty ochroną gatunkową, nie można go tak po prostu zerwać z kory drzewa. Na Czerwonej Liście ma status: R – rzadki. Jego pozyskiwanie wymaga zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

- W sprzedaży dostępne są różnego rodzaju wyciągi, ekstrakty i herbatki. W różnych źródłach można znaleźć przepisy jak przygotować i wykorzystać huby. Należy jednak pamiętać, żeby robić to z rozwagą zwłaszcza, jeżeli nie ma się doświadczenia w tym zakresie – alarmują Lasy Państwowe.

Źródło: Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Strzebielino

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czyr brzozowy? Czaga? Wygląda jak choroba drzewa, a ma lecznicze właściwości. Co to właściwie jest? Nie zrywaj bez pozwolenia! - Strefa Agro

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie