MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czyste lampy, czyli ...więcej światła i oszczędności

/and/
Wyczyszczone i zimne żarówki można delikatnie spryskać ulubionymi perfumami, kiedy szkło się nagrzeje w pomieszczeniu będzie się unosić delikatny zapach.
Wyczyszczone i zimne żarówki można delikatnie spryskać ulubionymi perfumami, kiedy szkło się nagrzeje w pomieszczeniu będzie się unosić delikatny zapach. archiwum
Przy cotygodniowych porządkach rzadko docieramy do wiszących przy suficie lamp. Ale przetarcie ich raz na jakiś czas działa podobnie jak umycie okien - w domu od razu robi się jaśniej.

Często nie wiemy jednak jak zabrać się do porządków, żeby nie uszkodzić delikatnych materiałów, z których zrobione są klosze. Przecierać nie należy też niektórych rodzajów żarówek, bo choćby coraz popularniejsze halogenki są wrażliwe na dotyk.

Mycie lampy najlepiej zacząć od żarówki. Uwaga najpierw lampa musi być odłączona od prądu - w przypadku górnego oświetlenia warto wypiąć nawet korki. Nie wolno łapać za gorącą żarówkę, która albo poparzy nam ręce albo pęknie po zetknięciu z lekko wilgotną ścierką, którą najlepiej jest przecierać tradycyjne "bańki" lub żarówki energooszczędne. Szmatka musi być bardzo dobrze wyżęta, można też użyć nasączonych preparatami myjącymi ściereczek, które są w prawie każdym sklepie z chemią gospodarczą lub supermarkecie.

Szklane i plastikowe klosze są najprostsze do umycia - wystarczy je zdjąć, wyszorować w płynie z detergentem, dokładnie wysuszyć i założyć z powrotem. Mocno zakurzone abażury z materiału także można uprać, obracając nimi w dużej ilości wody z płynem, a potem wypłukać. Nie należy ich przecierać szczotkami, czy zdejmować z metalowego szkieletu i wygniatać - to może zniszczyć materiał. Z kolei wiklinę, rafię i inne rodzaje plecionek najlepiej czyścić w wodzie z dodatkiem soli kuchennej - płaska łyżka stołowa na litr wody.

Największy kłopot możemy mieć z papierowymi kulami lub abażurami, w których materiał jest połączony z tekturą. Ich nie wolno moczyć, najlepiej często odkurzać je ssawką odkurzacza z włosiem. Jeśli to nie pomaga, a abażur jest jasny, można na rozłożonym prześcieradle obficie zsypać go mąką ziemniaczaną lub talkiem, zawinąć w prześcieradło, a potem zostawić taki pakunek na co najmniej dobę. Proszek zwiąże się z brudem i będzie można go odkurzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czyste lampy, czyli ...więcej światła i oszczędności - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie