MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe podręczniki dla uczniów. Rodzice dzieci, w tych klasach nie musza wydawać pieniędzy na książki. Koszty pokryje dotacja celowa

Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Dowiedz się, jak działa dotacja na darmowe podręczniki w szkołach podstawowych. Przybliżamy zasady programu, a także podajemy kwoty - ile wynosi finansowanie z dotacji podręcznikowej? Rozwiewamy także wątpliwości rodziców: czy rodzice nie muszą wydawać na książki ani złotówki? W jakich klasach obowiązują bezpłatne podręczniki? Czy książki trzeba oddać placówce? Kiedy szkoła musi złożyć wniosek o dotację? Sprawdź.

Spis treści

Kiedy rodzice nie muszą kupować podręczników?

W Polsce, rodzice uczniów szkół podstawowych mogą odetchnąć z ulgą, gdyż nie muszą obawiać się kosztów związanych z zakupem podręczników. Uczniowie od klasy pierwszej do ósmej otrzymują podręczniki bezpłatnie.

dzieci
Dotacja celowa na podręczniki obejmuje uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej Jacek Smarz

Materiały edukacyjne są własnością szkoły, która wypożycza swoim uczniom książki na cały rok szkolny. Program darmowych podręczników obejmuje wyłącznie szkoły podstawowe (klasy 1-8).

Uczniowie szkół ponadpodstawowych otrzymują dotacje na podręczniki w niektórych przypadkach, a rodzice młodzieży w szkołach średnich do skompletowania wyprawki mogą korzystać ze wsparcia np. świadczenia Dobry Start.

Darmowe podręczniki w szkołach podstawowych - zasady

Program darmowych podręczników obejmuje uczniów szkół podstawowych, czyli klas 1-8. Samorządy otrzymują środki z dotacji celowej budżetu państwa w ramach tzw. dotacji podręcznikowej. Wcześniej składają one wnioski poprzez wojewodów do Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), co umożliwia dostosowanie dostaw podręczników do liczby uczniów w danej szkole.

15 września 2023 r. mija termin składania wniosku przez jednostkę samorządu terytorialnego do wojewody o udzielenie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2023 r. Dla złożonych przez JST wniosków o udzielenie dotacji w terminie od 13 lipca do 15 września 2023 r. wojewoda udziela dotacji do 14 października 2023 r. - wyjaśnia MEiN w komunikacie na stronie resortu

Dzieci otrzymują zarówno podręczniki, jak i ćwiczenia do wszystkich przedmiotów. Pod koniec roku szkolnego oddają podręczniki do szkoły, aby kolejne roczniki mogły z nich korzystać. Jeżeli uczeń zgubił lub zniszczył książkę, rodzice muszą odkupić dany podręcznik i oddać go do szkoły.

Ile wynosi dotacja na podręczniki do szkoły podstawowej?

Darmowe podręczniki dla uczniów szkół podstawowych finansowane są z dotacji celowej, której wysokość każdego roku jest ogłaszana w rozporządzeniu.

W 2023 roku zostały zwiększone maksymalne kwoty dotacji celowej udzielanej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe.

Wysokość maksymalnej kwoty podręczniki lub materiały edukacyjne wynosi:

  • w przypadku klasy IV szkoły podstawowej 168 zł na ucznia (wzrost o 17 zł),
  • w przypadku klas V i VI - 216 zł na ucznia (wzrosty o 22 zł),
  • a w przypadku klas VII-VIII - 300 zł na ucznia (wzrost o 30 zł).

Wysokość maksymalnej kwoty na materiały ćwiczeniowe w przypadku klas IV–VIII wynosi 27,5 zł na ucznia (wzrost o 2,5 zł).

W 2023 r. całkowita kwota tzw. dotacji podręcznikowej wynosi 448 mln zł. Została podniesiona w grudniu ub.r. za sprawą nowelizacji ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Darmowe podręczniki dla uczniów. Rodzice dzieci, w tych klasach nie musza wydawać pieniędzy na książki. Koszty pokryje dotacja celowa - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie