MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawniej popularne atrakcję turystyczne, dziś mało kto o nich pamięta. Oto zapomniane miejsca na Dolnym Śląsku

Eliza Ciepielewska
Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Dolny Śląsk kryje w sobie mnóstwo historycznych perełek, które mimo zapomnienia, wciąż są dostępne dla pasjonatów przeszłości oraz podróżników. Niektóre z tych miejsc zostały opuszczone, ale nadal posiadają niepowtarzalny czar i czekają, by zostać ponownie odkryte. Oto przewodnik po kilku z nich, zachwycających swoją wyjątkowością i atmosferą tajemniczości. Poznaj ukryte zabytki Dolnego Śląska i doświadcz ich magicznego klimatu.

Spis treści

Zapomniane atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Dolny Śląsk w Polsce to region bogaty w historię i kulturę, pełen znanych atrakcji turystycznych. Jednak wśród popularnych miejsc często giną zapomniane zabytki, które kryją się w cieniu.

Kąpielisko na świeżym powietrzu
Dolny Śląsk to malowniczy region który, kryje wiele nieodkrytych skarbów z przeszłości. Pomimo swojego historycznego znaczenia, niektóre zabytki zostały zapomniane i opuszczone, czekając na ponowne odkrycie przez miłośników historii i turystów. Przedstawiamy kilka miejsc, które zachwycą swoją unikalnością i tajemniczym urokiem. Poznajcie zapomniane atrakcje Dolnego Śląska. fotopolska.eu/zdjęcie ilustracyjne

Przez lata te opuszczone miejsca były atrakcyjne dla nielicznych odkrywców, którzy szukali unikalnych doświadczeń. Dziś przedstawiamy listę zapomnianych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, które warto poznać.

Żelazne Drzewo – Lipa Fryderyka

Jednym z takich miejsc jest Żelazne Drzewo – Lipa Fryderyka. Historia Żelaznej Lipy wiąże się z bitwą pod Burkatowem, która miała miejsce w 1762 roku. W wyniku tzw. wojen śląskich Śląsk ostatecznie znalazł się w granicach Królestwa Prus. Po tej zwycięskiej bitwie król Fryderyk Wielki zatrzymał się w karczmie w wiosce Podlesie, gdzie jego konia przywiązano do stojącej przed gospodą lipy. Zaradny oberżysta wykorzystał popularność władcy i z lipy zrobił atrakcję turystyczną.

Czytaj też: Cudowny Dolny Śląsk: 3 skarby, których zazdrości nam cały świat. Te unikatowe atrakcje z listy UNESCO trzeba zobaczyć choć raz w życiu

Drzewo zaczęto nazywać Lipą Królewską, a później Lipą Pokoju, aż w końcu stało się Lipą Fryderyka. W 1853 burza powaliła historyczną lipę jednak była to tak popularna atrakcja, że z polecenia króla Fryderyka Wilhelma IV wykonano jej żelazny odlew i ponownie ustawiono przed gospodą. Mimo upływu lat żelazny odlew lipy przetrwał i do dziś można go zobaczyć na prywatnej posesji w miejscu, gdzie kiedyś stała słynna karczma.

Pocztówka przedstawiająca Lipe Fryderyka
Historia Żelaznej Lipy wiąże się z bitwą pod Burkatowem, która miała miejsce w 1762 roku. W późniejszych latach stała się popularną atrakcją turystyczną. polska-org.pl/zdjęcie ilustracyjne

Łabędzi Staw i najstarsza wieża Bismarcka

Kolejnym ukrytym skarbem jest Łabędzi Staw pod Zamkiem Książ. To miejsce znajduje się w Książańskim Parku Krajobrazowym, niedaleko Wałbrzycha. Dawniej na wyspie otoczonej stawem znajdował się grób i pomnik dzieci Hochbergów. Niestety, staw dawno temu wysechł, a nagrobki książąt Hansa Heinricha VIII i Hansa Heinricha IX uległy degradacji. Dziś po pomniku dzieci Hochbergów pozostały tylko porozbijane kamienne szczątki, które często są pomijane przez nieświadomych turystów, którzy odważyli się odwiedzić książański wąwóz.

Pocztówka przedstawiająca staw
Tak dawniej prezentował się widok na Łabędzi Staw. ragnar/fotopolska.eu/zdjęcie ilustracyjne

Na terenie Dolnego Śląska znajduje się również najstarsza wieża Bismarcka, która powstała w 1869 roku na Jańskiej Górze koło wsi Piotrówek. Wieża, mająca około 25 metrów wysokości, poświęcona jest Otto von Bismarckowi. Niestety, z powodu oddalenia od głównych szlaków turystycznych, ta historyczna wieża chyli się już ku upadkowi.

Zapomniane kąpieliska i średniowieczne sale sądowe

Kolejnym zapomnianym miejscem jest kąpielisko Oporów we Wrocławiu. Kiedyś Wrocław miał aż 13 kąpielisk na świeżym powietrzu, a jednym z nich było kąpielisko Oporów przy ulicy Harcerskiej. Niestety, obecnie to miejsce pozostaje opuszczone i w tragicznym stanie. Dawne popularne kąpielisko, które kiedyś przyciągało tłumy...

Ostatnim punktem na naszej liście jest wieś Kochanów, gdzie zachowały się średniowieczne meble sądowe. Kamienny stół i siedzenia w tej małej wiosce to relikt dawnych sądów świeckich i kościelnych. Mimo że wieś leży przy szlaku turystycznym, mało osób zdaje sobie sprawę z istnienia tych unikalnych mebli. Stół jest ukryty na skraju lasu i trudno go odnaleźć.

Skalny stół i siedziska
W małej dolnośląskiej wsi Kochanów można znaleźć kamienne stół i siedzenia, które są pozostałością średniowiecznych sądów świeckich i kościelnych. TW40/fotopolska.eu/zdjęcie ilustracyjne

Zapomniane atrakcje turystyczne Dolnego Śląska to nieodkryte skarby, które czekają na odkrywców. Jeśli jesteście ciekawi historii i tajemniczych miejsc, warto odwiedzić te opuszczone i zapomniane zakątki Dolnego Śląska. Wieże widokowe, stawy i średniowieczne meble sądowe to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na waszą eksplorację. Przygotujcie się na niezapomniane przygody i odkrywanie ukrytych skarbów naszej historii.

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie