Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca budowa kościoła pod wezwanie Matki Bożej Bolesnej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Kościół Matki Bożej Bolesnej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. Obok polowy Ołtarz Koronacyjny, na którym przed laty odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Bolesnej.
Kościół Matki Bożej Bolesnej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem. Obok polowy Ołtarz Koronacyjny, na którym przed laty odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Bolesnej. Zdzisław Surowaniec
Dobiegła końca trwająca dziesięć lat budowa kościoła Matki Bożej Bolesnej Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem koło Stalowej Woli. Poświęcenie i konsekrację świątyni dokona 31 maja arcybiskup Ignacy Tokarczuk.

W Radomyślu jest sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, w kościółku na wzgórzu nad Sanem, zwanym Na Zjawieniu. To niewielki obraz łaskami słynący, z postacią Matki Bożej, której serce przebija miecz.

Drugi obraz w drewnianym kościele to niezwykły wizerunek Matki Bożej Pocieszenia. Postać Matki Bożej trzyma w dłoni pasek skórzany od spodni, symbol pomocy. U jej stóp klęczą św. Augustyn i jego matka św. Monika, która trwającymi kilkadziesiąt lat modlitwami wybłagała u Boga nawrócenie syna.

Oba obrazy znajdą się teraz w murowanej, nowej świątyni, ze strzelistymi wieżycami, obrazującymi modlitwy zanoszone do Boga. Nad wejściem do kościoła stanęła prawdopodobnie największa w Polsce rzeźba św. Józefa, wysoka na 6,2 metra, trzymającego na ręku Jezusa. Kamień węgielny pod budowę kościoła pochodzi z domku z Nazaretu, w którym mieszkała Święta Rodzina.
- Naszym zamysłem jest, aby w tym ubogim regionie powstało sanktuarium nazaretańskie, dlatego są tu wyeksponowane postaci Marii, Józefa i Jezusa. Kontemplacji, wyciszeniu i modlitwie sprzyja leśne otoczenie - powiedział nam ks. kanonik Józef Turoń.

Poświęcenie kościoła polega na tradycyjnym pokropieniu świątyni wodą święconą. Natomiast konsekracja porównywana jest do bierzmowania, oznacza "przekazanie świątyni na własność Bogu" i polega na namaszczeniu olejami ołtarza i dwunastu "zacheuszków" - krzyżyków wmurowanych w ścianę dookoła świątyni, symbolizujących dwunastu apostołów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie