Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
od 16 lat
Uroczystość Objawienia Pańskiego, potocznie nazywane Świętem Trzech Króli w 2024 roku wypada w sobotę. W związku z tym niektórzy zastanawiają się, czy za 6 stycznia nauczycielom, innym pracownikom szkoły i uczniom należy się dodatkowy dzień wolny, na przykład piątek, 5 stycznia? Wyjaśniamy, co na ten temat mówią przepisy.

Spis treści

Wolne dla nauczycieli za 6 stycznia 2024? Nie dla wszystkich

Pracownicy, których obowiązuje Kodeks Pracy dobrze wiedzą, że za święto, które wypada w sobotę, należy im się dzień wolny. Tak było w przypadku 11 listopada 2023, tak będzie i w przypadku Święta Trzech Króli, które od 2011 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Uśmiechnięta nauczycielka stoi z zeszytami
Wyjaśniamy, jakim pracownikom w szkole przysługuje dodatkowy wolny dzień za święto. freepik

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin – czytamy w art. 130. § 2 Kodeksu Pracy.

Sporo osób może się jednak zastanawiać, czy nauczycielowi przysługuje wolny dzień za 6 stycznia, który wypada w sobotę. Przypomnijmy, że tych pracowników Kodeks Pracy obejmuje jedynie w takim zakresie, w jakim brak jest odpowiednich regulacji w Karcie Nauczyciela. Jednak dokument ten określa czas pracy nauczyciela.

Nauczyciela, który pracuje na pełen etat, obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy i 40-godzinna norma tygodniowa czasu pracy. Skoro więc kwestia ta jest uregulowana, to nauczycieli nie obowiązują w tym zakresie zasady ujęte w Kodeksie Pracy, a tym samym nie otrzymają oni dodatkowego wolnego dnia za 6 stycznia.

Są jednak wyjątki. Nauczyciele, którzy pracują w placówkach niepublicznych, mogą odebrać wolny dzień za święto wypadające w sobotę. Podlegają oni nie Karcie Nauczyciela, ale Kodeksowi Pracy, a tym samym zyskują dodatkowy wolny dzień za święto Trzech Króli.

Pracownicy szkół dostaną wolne za Święto Trzech Króli?

Kodeks Pracy obowiązuje także wszystkich pracowników niepedagogicznych, a więc m.in. administrację czy obsługę. W związku z tym oni także – zgodnie z przepisami – otrzymują dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego.

Czy 5 stycznia jest wolny w szkole?

Uczniowie (podobnie jak większość nauczycieli) nie otrzymują dodatkowego wolnego dnia za 6 stycznia, który przypada w sobotę. Warto jednak zaznaczyć, że w niektórych szkołach 5 stycznia mogą nie odbywać się zajęcia, w związku z ustanowieniem tzw. dni dyrektorskich.

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego dyrektor ma do dyspozycji określoną liczbę dni wolnych. Może je wykorzystać:

  • w przypadku świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych;
  • w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

Niektórzy dyrektorzy mogli więc ustanowić 5 stycznia dniem wolnym od zajęć lekcyjnych, jednak taką informację powinni przekazać rodzicom do końca września 2023 roku, jak czytamy w dokumencie:

„Dyrektor szkoły lub placówki, w terminie do dnia 30 września, informuje nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców o ustalonych w danym roku szkolnym dodatkowych dniach wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dodatkowy dzień wolny za 6 stycznia dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie