MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Domki jednorodzinne w kolejnych dwóch miastach będą miały na dachach kolektory słoneczne

Grzegorz LIPIEC [email protected]
Kolektory słoneczne na dwóch blokach Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Kolektory słoneczne na dwóch blokach Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. G. Lipiec
Nowa Dęba oraz Baranów Sandomierski wezmą udział w programie montażu kolektorów słonecznych, które służą do podgrzewania wody i jednocześnie ograniczenia emisji szkodliwych gazów.

Właściciele domków jednorodzinnych z terenu gmin Nowa Dęba oraz Baranów Sandomierski mogą zgłaszać się do udziału w ciekawym projekcie ekologicznym. Do końca lipca zbierane są deklaracje mieszkańców, a po zakończeniu wszystkich procedur, realizacja inwestycji mogłaby ruszyć w 2010 roku. W Tarnobrzegu już korzysta się z naturalnej energii słońca.

POJAWIŁA SIĘ SZANSA

Program ma na celu ograniczenie emisji pyłów i gazów pochodzących z lokalnych kotłowni oraz pieców grzewczych. Szacunkowy koszt instalacji na jednej posesji to około 13 tysięcy złotych, z czego połowa pokrywana jest przez zainteresowanego zakupem, a drugie 50 procent będzie wyrównane z funduszy unijnych. Po pięciu latach od zakończenia prac, pojawiła się możliwość wykupu baterii słonecznych na własność.

Na terenie północnego Podkarpacia pomysłodawcą przedsięwzięcia była gmina Cmolas, z powiatu kolbuszowskiego. Baranów Sandomierski oraz Nowa Dęba przyłączyły się do projektu.

- W pracy samorządu, bardzo ważna jest współpraca. I tak było w tej sytuacji. Sąsiednia gmina zapytała, czy nie weźmiemy udziału w tym programie. Poza tym sami mieszkańcy gminy pytali mnie o taką możliwość. Stąd nasz udział i ogromne oczekiwania, co do realizacji tej inwestycji - mówi Mirosław Pluta, burmistrz Baranowa Sandomierskiego. Jak dodaje projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy spora już ilość złożonych deklaracji.

- Po zakończeniu wszystkich formalności myślę, że w przyszłym roku, powinien rozpocząć się montaż kolektorów - kończy burmistrz.

Co to jest kolektor?

Co to jest kolektor?

To urządzenie wykorzystuje energię promieniowania słonecznego, które dociera do Ziemi. Zamienia ją na energię cieplną, a ta podgrzewa wodę użytkową, którą wykorzystujemy w domu. Najczęściej kolektor umieszczany jest na dachach, stosunkowo rzadko na elewacjach. Baterie kierowane są w stronę południową a potem nachylane pod odpowiednim kątem.

W TARNOBRZEGU JUŻ SĄ

Tarnobrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego już wykorzystuje technologię kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. Sześć bloków mieszkalnych jest zaopatrzonych w baterie, które kumulują promienie słoneczne i ogrzewają wodę.

- Nie mamy zastrzeżeń do działania tego systemu. Wymaga on co prawda nieco większej troski samych mieszkańców, którzy muszą się nauczyć korzystania z kolektorów. Z tego, co się orientuję to jesteśmy liderem, pod względem wykorzystania baterii słonecznych na Podkarpaciu - tłumaczy Wojciech Brzezowski, prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Na pewno system ten jest nieco tańszy niż klasyczne sposoby podgrzewania wody i pojawi się w projekcie nowego wieżowca, który wybuduje towarzystwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie