Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga pierwsza komunia z przyjęciem. Uroczystość coraz częściej przypomina "małe wesele"

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
Spośród wielu prezentów na Pierwszą Komunię Świętą zawsze można polecić na przykład złoty łańcuszek.
Spośród wielu prezentów na Pierwszą Komunię Świętą zawsze można polecić na przykład złoty łańcuszek. Grzegorz Lipiec
Te uroczystości przypominają dzisiaj "małe wesele", a koszty organizacji stale rosną

Prezenty na Pierwszą Komunię

Prezenty na Pierwszą Komunię

Laptop - 1300-2500 zł
Rower - 800-1500 zł
Aparat fotograficzny - 700-1500 zł
Złoty łańcuszek i medalik - 200-500 zł
Biblia - 50-100 zł

Do 130 złotych trzeba zapłacić w niektórych lokalach naszego regionu za ugoszczenie jednej osoby na przyjęciu komunijnym. To dopiero początek wydatków, bo niektóre prezenty kosztują ponad tysiąc złotych.

Już wkrótce w podkarpackich kościołach odbywać się będą uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Z roku na rok przygotowania komunijne, prezenty, stroje, pochłaniają coraz większą część domowych budżetów.

WOLNYCH MIEJSC W LOKALACH BRAK

Przyjęcie w lokalu kosztuje od 50 do 150 złotych od osoby. Najtańsza opcja to dwa dania z kawą lub herbatą. Na drugim biegunie: wariant wystawny z obiadem, drugim gorącym daniem, zestawem sałatek, zimnymi zakąskami, owocami oraz deserem. Cena zależy od ilości zaproszonych gości.

Zapytaliśmy w kilku największych lokalach gastronomicznych w Tarnobrzegu i okolicach o wolne miejsca na maj. Wszędzie słyszeliśmy, że miejsca były rezerwowane już kilka miesięcy temu.
Niewiele taniej wyjdzie przygotowanie domowego obiadu dla dużej rodziny. Przy zaangażowaniu całej rodziny w pomoc w przygotowaniach trzeba liczyć się z wydaniem około 1700 złotych na przyjęcie dla 20 osób.

CO NA PREZENT?

Tradycją już stało się kupowanie okolicznościowych kartek, albumów - pamiątek Pierwszej Komunii czy obrazków przypominających księgę z życzeniami. Sporym wzięciem zawsze cieszy się Biblia, szczególnie wydania dedykowane dzieciom, z dużą liczbą obrazków. Za najtańsze wydanie trzeba zapłacić około 20 złotych, za najdroższe 60 złotych. Ale są to nie tyle prezenty, co dodatki do nich, zresztą tak samo jak okolicznościowe karty.

Wśród prezentów popularne są: odtwarzacz mp4 czy też miniwieża za góra 400 złotych. Za podobną cenę kupi się tradycyjnie rower, zegarek, zestaw play-station albo złotą biżuterię - średnia cena 1000 złotych. Najzamożniejsi goście rozglądają się nawet za komputerami czy skuterami, za które trzeba zapłacić minimum 2500 złotych.

Oczywiście wciąż na topie są łańcuszki z symbolami religijnymi, których to cena zależy od materiału, z jakiego są wykonane.

STRÓJ

Na tym nie kończą się wydatki związane z Pierwszą Komunią Świętą. Dzieci trzeba przecież odpowiednio ubrać. Od kilku lat w większości parafii obowiązkowe są alby. Kosztują one od 80 do 170 złotych, w zależności od długości, materiału i tego, czy dziecko dostaje strój uniwersalnej wielkości czy też jest on szyty na miarę. Mniej więcej tyle samo pieniędzy trzeba wydać na obuwie. Do tego rękawiczki i bielizna - zestawy można kupić już za 20-30 złotych.

Dla chłopców na pewno potrzebny będzie garnitur, biała koszula i krawat. Zestawy można kupić za 130 do 300 złotych - w zależności od materiału oraz tego, czy garniturek ma kamizelkę i jaka jest koszula. Dziewczynkom będą potrzebne: pelerynka, torebka i wianek na głowę - od 30 złotych w górę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie