Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugoklasiści z tarnobrzeskiego osiedla Serbinów przystąpili do Pierwszej Komunii

Grzegorz Lipiec
W niedzielę do Pierwszej Komunii Świętej w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu przystąpili drugoklasiści z osiedla Serbinów.
W niedzielę do Pierwszej Komunii Świętej w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu przystąpili drugoklasiści z osiedla Serbinów. Grzegorz Lipiec
W niedzielę odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.

Rozpoczął się tegoroczny sezon Komunii Świętych. W niedzielny poranek przed Kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na tarnobrzeskim osiedlu Serbinów zebrały się tłumy, aby radować się wspólnie z najmłodszymi, którzy po raz pierwszy przyjęli w trakcie nabożeństwa symboliczne ciało Jezusa Chrystusa.

STO OSÓB W JEDNEJ TURZE

Dziewczynki ubrane w białe sukienki, chłopcy w białe alby, a obok krzątający się rodzice. Wszyscy z niecierpliwością czekali na ten dzień i uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.

W serbinowskiej Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy drugoklasiści zostali podzieleni na dwie grupy. W pierwszej turze w nabożeństwie udział wzięła setka dzieci. Przed kościołem dzieci zostały pobłogosławione przez rodziców, ksiądz pokropił drugoklasistów wodą święconą i wszyscy udali się na mszę świętą.

NAJWAŻNIEJSZA JEST RELIGIJNA OTOCZKA

Pierwsza Komunia Święta powinna być dla dziecka i jego rodziny przeżyciem przede wszystkim duchowym. Jednak ekonomiczna sfera przygotowań oraz samej niedzielnej uroczystości bardziej przypomina wesele, na które trzeba przygotować sporo pieniędzy.

Jeszcze kilkanaście lat temu po uroczystej mszy rodzina wracała do domu na obiad niewiele bardziej wystawny niż w każdą inną niedzielę. Różnicą zwykle były jasny tort i brak alkoholu na stole. Od kilku lat coraz modniejsze są jednak przyjęcia komunijne urządzane w restauracjach.

Duchowni przy każdej możliwej okazji podkreślają jednak, że w Pierwszej Komunii Świętej liczy się przede wszystkim otoczka religijna i Jezus Chrystus.

CO NA PREZENT?

Tradycją już stało się kupowanie okolicznościowych kartek, albumów - pamiątek Pierwszej Komunii - czy obrazków przypominających księgę z życzeniami. Sporym wzięciem zawsze cieszy się Biblia, szczególnie wydania dedykowane dzieciom, z dużą liczbą obrazków. Za najtańsze wydanie trzeba zapłacić około 20 złotych, za najdroższe 60 złotych. Ale są to nie tyle prezenty, co dodatki do nich, zresztą tak samo jak okolicznościowe karty.

Co więc na prezent? W skromnej wersji dzieci dostają odtwarzacz mp4 czy też miniwieżę za góra 400 złotych - za podobną cenę kupuje się tradycyjnie rower, zegarek - ale tu już raczej wybierane są te z górnej półki, zestaw play station albo złotą biżuterię - średnia cena 1000 złotych. Najzamożniejsi goście rozglądali się nawet za komputerami czy skuterami, za które trzeba zapłacić minimum 2500 złotych.

ZA TYDZIEŃ

W następną niedzielę uroczystości Pierwszej Komunii Świętej odbędą się w tarnobrzeskim Klasztorze Ojców Dominikanów oraz Parafii Świętej Barbary.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie