Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże zainteresowanie tarnobrzeżan ustawą o obniżonym wieku emerytalnym

KaT
Od lewej Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu,  kierownik Inspektoratu w Tarnobrzegu Andrzej Kowalski i Elżbieta Sołtys, kierownik sali obsługi klienta w Tarnobrzegu
Od lewej Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu, kierownik Inspektoratu w Tarnobrzegu Andrzej Kowalski i Elżbieta Sołtys, kierownik sali obsługi klienta w Tarnobrzegu K. Tajs
Doradcy emerytalni zatrudnieni we wszystkich oddziałach ZUS, także w tarnobrzeskim Inspektoracie mają pomóc zainteresowanym i uprawnionym w podjęciu decyzji o przejściu na emeryturę zgodnie z obowiązującą od pierwszego października ustawą o obniżonym wieku emerytalnym.

Już ponad 500 wniosków

Wnioski od osób deklarujących przejście na emeryturę tarnobrzeski Inspektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podobnie, jak pozostałe inspektoraty w kraju przyjmuje od pierwszego września. W Tarnobrzegu złożono do końca września 580 wniosków. Jak podkreślił kierownik Inspektoratu w Tarnobrzegu Andrzej Kowalski, zainteresowanie osób, które mogą skorzystać z przejścia na emeryturę jest bardzo duże.- W zakresie doradztwa emerytalnego udzielono informacji 575 osobom - wyliczył - kierownik. - Jak widać zainteresowanie jest duże, nie tylko składaniem wniosków, ale także symulacjami dotyczącymi wysokościami potencjalnego świadczenia, a w konsekwencji decyzji, co zrobić dalej, w sprawie emerytury.

Powstały dodatkowe stanowiska obsługi klienta

Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Podkarpaciu przypomina, że pierwszego października weszły w życie przepisy obniżające powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W skali kraju liczba osób uprawnionych do emerytury w obniżonym wieku to ponad 330 tysięcy osób. Na Podkarpaciu liczba uprawnionych osób wynosi około 17 tysięcy. - Od pierwszego lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił we wszystkich swoich placówkach, także w Tarnobrzegu stanowisko doradcy emerytalnego - przypomina Wojciech Dyląg. - Jest to osoba, która bezpośrednio pomaga osobom zainteresowanym przejściem na emeryturę. Czy to odpowie na podstawowe pytania, czy też na kalkulatorze sprawdzi wysokość przysługującego mu świadczenia. Doradcy udzielają także informacji na temat wysokości zgromadzonego kapitału oraz najkorzystniejszego terminu przejścia na emeryturę.

Wojciech Dyląg dodaje, że duża liczba zainteresowanych klientów, zgłosiła się do inspektoratów i oddziałów ZUS już w pierwszych dniach września. - Nie da się ukryć, że od września, czyli od miesiąca, w którym można było składać wnioski znaczna część klientów już w pierwszych dniach skorzystała z tej możliwości - dodał rzecznik. - Zostały stworzone dodatkowe stanowiska obsługi klienta. W ramach potrzeby wydłużane są godziny pracy. Możemy powiedzieć, że znaczna część osób, które zastanawiały się nad przejściem na emeryturę złożyło już wnioski. Warto podkreślić, że emerytura to nie jest przymus. Jest to wybór i możliwość.

Decyzja należy wyłącznie do uprawnionego

Elżbieta Sołtys, kierownik sali obsługi klienta w tarnobrzeskim Inspektoracie ZUS mówi, że najczęstsze pytania, z jakimi klienci zwracają się do doradców, to pytania dotyczące nowych przepisów, które weszły w życie pierwszego października. - Zainteresowani pytają czy mogą już składać wnioski, aby skorzystać z nowej ustawy - dodała kierownik Sołtys. - Kolejne pytania dotyczą najkorzystniejszego momentu na złożenie wniosku na emeryturę. Informacje są udzielane na bieżąco. Wiele osób skorzystało z usług doradcy emerytalnego, gdzie istniała możliwość wyliczenia emerytury na podstawie symulacji. Jednak przypominamy, że ostateczna decyzja należy wyłącznie do klienta, kiedy taki moment nastąpi.

Obniżony wiek emerytalny

Pierwszego października weszły w życie przepisy obniżające powszechny wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W skali kraju liczba osób uprawnionych do emerytury w obniżonym wieku to ponad 330 tysięcy osób. Na Podkarpaciu liczba uprawnionych osób wynosi około 17 tysięcy.

Około 1000 osób uprawnionych

Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Tarnobrzegu obejmuje swoim zasięgiem miasto Tarnobrzeg i powiat tarnobrzeski - gminy Gorzyce, Grębów, Baranów Sandomierski i Nowa Dęba. Na ponad tysiąc uprawnionych dotychczas wnioski do tarnobrzeskiego Inspektoratu ZUS złożyło 580 osób.

Godziny pracy Inspektoratu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Sale obsługi klienta we wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czynne są od poniedziałku do piątku. W poniedziałki od godziny 8 do 18, w pozostałe dni tygodnia od godziny 8 do 15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie