Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskretna matematyka na warsztatach

Zdzisław Surowaniec
Warsztaty licealistów z matematyki w Diecezjalnym Centrum Rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem.
Warsztaty licealistów z matematyki w Diecezjalnym Centrum Rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Zdzisław Surowaniec
- Chciałem Państwa poinformować o ciekawej inicjatywie, która jest udziałem naszej szkoły - usłyszeliśmy od Mariusza Potasza, dyrektora Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej.

- Otóż od niedzieli 7 czerwca do piątku 12 czerwca trwały warsztaty matematyczne dla szczególnie uzdolnionej młodzieży z tego przedmiotu - relacjonuje dyrektor.

Warsztaty prowadził doktor habilitowany Wojciech Guzicki, docent Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najwybitniejszych w Polsce specjalistów od tak zwanej matematyki dyskretnej, kryptografii oraz dydaktyki nauczania matematyki. Matematyka dyskretna to zbiorcza nazwa działów matematyki, zajmujących się badaniem struktur nieciągłych, czyli skończonych lub co najwyżej przeliczalnych. Matematyka dyskretna stała się popularna w ostatnich latach dzięki zastosowaniom w informatyce, która w sposób naturalny zajmuje się jedynie strukturami skończonymi.

Drugim prowadzącym był Waldemar Rożek, nauczyciel liceum. Obydwaj panowie współtworzyli Centralny Zespół Egzaminu Maturalnego, przygotowującego zadania do egzaminu maturalnego. Tradycja organizacji warsztatów prowadzonych przez obu naukowców sięga 1994 roku. Biorą w nich udział szczególnie utalentowani uczniowie stalowowolskiego liceum oraz Liceum Staszica w Warszawie i Szkoły Przymierza Rodzin również w Warszawie. W obecnej edycji warsztatów udział brało w sumie 30 uczniów. Przez lata pokłosiem warsztatów były sukcesy ich uczestników w olimpiadzie matematycznej. Obecne warsztaty odbyły się w Radomyślu nad Sanem w Diecezjalnym Centrum Rekolekcyjnym

- Ta forma zajęć stała się charakterystyczna dla pracy naszej młodzieży, która obok uczestniczy w warsztatowych zajęciach z geografii i matematyki (tygodniowe wyjazdowe warsztaty), zajęciach z biologii (wyjazdowe), fizyki ( klasy drugie zajęcia laboratoryjne na Uniwersytecie Rzeszowskim) i z języka angielskiego wakacyjne warsztaty z native speakerami z USA (7 tygodni podczas wakacji) - wspomniał dyrektor Potasz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie