Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Babci i Dziadka to święto aktywnych seniorów

Grzegorz LIPIEC
W sobotę, 21 stycznia swoje święto mają wszystkie babcie.
W sobotę, 21 stycznia swoje święto mają wszystkie babcie. Grzegorz Lipiec
Opiekują się wnuczkami, gotują, sprzątają, uczą i dbają o siebie. Takie są babcie i dziadkowie dwudziestego pierwszego wieku.

1964 rok

1964 rok

Pomysł powstania święta w Polsce pojawił się w tygodniku "Kobieta i Życie" w 1964 roku. Już rok później święto to zaczął popularyzować "Express Poznański". W roku 1966 - 21 stycznia ogłoszono Dniem Babci.

21 stycznia świętują babcie, a dzień później dziadkowie. Jacy są najstarsi członkowie naszych rodzin w dwudziesty pierwszym wieku? Pamiętajmy o naszych babciach i dziadkach i złóżmy im życzenia.

HISTORIA ŚWIĄT

W 1964 roku po raz pierwszy w Polsce zaczęto rozmyślać o świętowaniu Dnia Babci. Już rok później święto to zaczął popularyzować "Express Poznański". W roku 1966 - 21 stycznia ogłoszono Dniem Babci.

Życzenia są składane babciom również w innych krajach. 21 stycznia świętują seniorzy z Bułgarii i Brazylii, a 26 stycznia - Hiszpanii. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone jest w pierwszą niedzielę marca. Jesienią święto babć i dziadków jest obchodzone w Rosji, USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Nieco inaczej wygląda historia Dnia Dziadka. Święto to obchodzone jest 22 stycznia, a trafiło do Polski w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W ten dzień wnuki składają życzenia swoim dziadkom, a w przedszkolach organizowane są spotkania, pokazy artystyczne dzieci i poczęstunek z wręczeniem laurek.

AKTYWNI

Może warto w dniu święta babć i dziadków, zastanowić się, jak im się żyje. Mijają czasy, kiedy babcie tylko szykowały wnuczkom drugie śniadanie i zabierały się za gotowanie, a dziadkowie zaś siedzieli przed telewizorami z pilotem w ręku lub na działce.
Z raportu instytutu ARC Rynek i Opinia, wynika, że prawie co druga osoba po 50-tce uprawia sport. Coraz więcej seniorów z chęcią chodzi na zajęcia uniwersytetów trzeciego wieku, albo do klubów seniora.

Tak też się dzieje na północnym Podkarpaciu, gdzie przybywa słuchaczy na przykład na zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu, albo w mniejszych miejscowościach, jak Nowa Dęba, czy też Gorzyce, a Klub Seniora Środowiskowego Domu Kultury w Tarnobrzegu. Mało tego seniorzy prowadzą bardzo aktywny tryb życia i chodzą na fitness, albo uprawiają nordic walking.

- Uczestniczymy w zajęciach z języka rosyjskiego, angielskiego, rękodzieła artystycznego, realizujemy się w chórze i teatrze - wymienia Krystyna Gozdyra, szefowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Gorzycach. - Mamy 50 godzin nauki na komputerach. Ćwiczymy fitness i aerobik. Działamy także w klubie dyskusyjnym nad książką i filmem. Spotykamy się z kosmetyczkami i lekarzami.

CZY TRUDNO?

A jak to jest być babcią, albo dziadkiem w dzisiejszych czasach?
- Staram się być najlepszą babcią. Nie patrzę przy tym na to, że nie żyje się łatwo starszym osobom. Lekarstwa są drogie, koszty utrzymania również, a emerytury wiadomo, jakie - mówi pani Maria z Tarnobrzega.

Jak dodaje nasza Czytelniczka liczy się jednak przede wszystkim serce i miłość dawana wnuczkom oraz własnym dzieciom.
Pamiętajmy zatem o babciach i dziadkach i złóżmy im w ten weekend życzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie