Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wagarowicza bez wagarów

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
We wtorek ulicami Tarnobrzega przechodziły korowody przedszkolaków. Wszyscy kierowali się nad Wisłę, aby utopić symbol zimy... Marzannę.
We wtorek ulicami Tarnobrzega przechodziły korowody przedszkolaków. Wszyscy kierowali się nad Wisłę, aby utopić symbol zimy... Marzannę. Grzegorz Lipiec
W szkołach nie będzie wolnego, ale też nie ma mowy o uciekaniu z zajęć lekcyjnych

Od lat 21 marca kojarzy się uczniom z Dniem Wagarowicza. W różny sposób próbowano odciągać uczniów od wagarów, a kary za nieobecność na niewiele się zdały, dlatego postanowiono w inny sposób "zatrzymać" młodzież w szkołach, albo znaleźć inne formy spędzania czasu.

Sprawdziliśmy, jak pierwszy dzień kalendarzowej wiosny wyglądać będzie w placówkach oświatowych naszego regionu.

WIOSNA JUŻ JEST

Każdy z nas kojarzy pierwszy dzień wiosny z 21 marca. Jednak w roku przestępnym często wiosna astronomiczna wypada dzień wcześniej lub później. I tak wiosna rozpoczęła się we wtorek, 20 marca o godzinie 6.14, kiedy to Słońce znalazło się w punkcie równonocny (dzień trwał tyle noc) wiosennej. Od tej chwili noce będą coraz krótsze niż dni.

Data wiosny kalendarzowej nie zmienia się, ale wiosna astronomiczna co roku rozpoczyna się w innym momencie, ponieważ w kalendarzu mamy do czynienia z całkowitą liczbą dni w ciągu roku (365 lub 366), natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje około 365,24 dnia.

Czym jest Dzień Wagarowicza? To nieoficjalny sposób uczniów na przywitanie wiosny. Przypada na 21 marca. Nie wiadomo dokładnie, od kiedy jest świętowany. Już w średniowieczu żacy robili różne psikusy wraz z przyjściem wiosny. W niektórych krajach traktowany jest jak przestępstwo. W amerykańskim stanie Waszyngton istnieje nawet departament policyjny, zajmujący się zwalczaniem wagarów.

NIE MA WAGARÓW

Tradycyjnie w Dzień Wagarowicza, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, organizuje Szkolny Przegląd Talentów. Tym razem będzie to już dwudziesta edycja, a w środę, na deskach Tarnobrzeskiego Domu Kultury najlepsi z najlepszych w tańcu, śpiewie, recytacji oraz scenkach kabaretowych, zaprezentują swoje zdolności. Pierwszy koncert rozpocznie się o godzinie 9, a drugi o godzinie 12.

- To jest stały punkt roku szkolnego w naszej placówce. Dodatkowo drugi koncert jest organizowany dla gimnazjalistów, którzy wcześniej zwiedzają szkołę w ramach "Dnia Otwartego" - mówi Tomasz Stróż, dyrektor tarnobrzeskiego "Kopernika".

TOPIENIE MARZANNY

W zdecydowanej większości szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych w naszym regionie odbywać się będą normalne zajęcia lekcyjne. Przy ładnej pogodzie można się spodziewać nad rzekami wizyt przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych wraz z opiekunami. Już we wtorek ulicami miast północnego Podkarpacia chodziły barwne korowody dzieci, które kierowały się nad rzeki.
Wszyscy w tradycyjny sposób będą żegnać zimę. Do wody trafią Marzanny, które wcześniej wykonywały dzieci na zajęciach plastycznych.

WIZYTA U PREZYDENTA

Wiele szkół na świętowanie pierwszego dnia wiosny zdecydowało się we wtorek. W ciekawy sposób południe spędzili na przykład uczniowie klasy 4 E ze Szkoły Podstawowej numer 10, którzy wraz ze swoją wychowawczynią Renatą Strojek, odwiedzili prezydenta Tarnobrzega.

Włodarz naszego miasta opowiadał czwartoklasistom, jakie są zadania prezydenta oraz jak wygląda praca w urzędzie miejskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie