Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziennikarze stacji RAI kręcili reportaż o krzemieniu pasiastym

Małgorzata PŁAZA
Ekipa telewizji RAI z Cezarym Łutowiczem w pracowni sandomierzanina; drugi od lewej strony Gian Paolo Girelli.
Ekipa telewizji RAI z Cezarym Łutowiczem w pracowni sandomierzanina; drugi od lewej strony Gian Paolo Girelli. Małgorzata Płaza
Ekipa włoskiej telewizji RAI realizowała w piątek w Sandomierzu i Krzemionkach Opatowskich reportaż o krzemieniu pasiastym. Dziennikarze rozpoczęli pracę od wizyty w pracowni Cezarego Łutowicza, który jako pierwszy, prawie 40 lat temu, wykorzystał ten kamień w biżuterii.

Dziennikarze telewizji RAI nie kryli, że krzemień pasiasty, wydobywany w jedynym miejscu na ziemi - na terenie Ziemi Sandomierskiej, bardzo ich zainteresował.

WŁOSI POD UROKIEM

- Słyszeliśmy oczywiście o krzemieniu wydobywanym od czasów prehistorycznych. Zaskoczeniem była dla nas informacja, że w Polsce, tylko w tym miejscu, krzemień pasiasty ma zupełnie inne przeznaczenie - używany jest w biżuterii. Jest to kamień tak twardy jak diament, a dodatkowo piękny, może być zatem z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania pięknych przedmiotów - powiedział Gian Paolo Girelli, dziennikarz odpowiedzialny za przygotowanie programu.
O nowym przeznaczeniu kamienia oraz o Sandomierzu Włosi dowiedzieli się od Agnieszki Dubel, polskiego koordynatora cyklu reportaży realizowanych dla RAI.

- Pracuję również z grupami turystycznymi. To od nich dowiedziałam się o pracowni Cezarego Łutowicza i Krzemionkach Opatowskich. Wszyscy, którzy odwiedzili te miejsca byli zachwyceni. Po zapoznaniu się z informacjami na temat krzemienia, stwierdziłam, że jest to bardzo ciekawy temat, który może zainteresować włoskiego widza. Kto wie, może Włosi będą chętniej przyjeżdżać do Sandomierza i Krzemionek Opatowskich? Może zaczną kupować biżuterię z krzemieniem pasiastym? - zastanawia się Agnieszka Dubel.

OD WYDOBYCIA DO BIŻUTERII

W reportażu dla telewizji RAI 3 Włosi pokażą krzemień pasiasty od momentu wydobycia go w Krzemionkach Opatowskich, poprzez obróbkę w pracowni Cezarego Łutowicza, aż do formy biżuterii. W programie zaprezentowana zostanie znajdująca się w zbiorach sandomierskiego Muzeum Okręgowego jedyna na świecie kolekcja biżuterii z krzemieniem.

Reportaż realizowany jest w cyklu pod tytułem "Wschód i Zachód". To, jak podkreśla Gian Paolo Girelli, jeden z niewielu programów telewizji włoskiej poświęcony krajom, które w 2004 roku weszły do Unii Europejskiej. Reportaże dotyczą różnych aspektów życia w tych krajach.
Krzemień pasiasty coraz częściej przekracza granice kraju oraz Europy. Prace Cezarego Łutowicza pokazywane były już w Stanach Zjednoczonych i Indiach.

- Świadomość istnienia krzemienia pasiastego sięga już daleko. Oczywiście, pokazujemy go w kontekście: Sandomierz - światową stolicą krzemienia pasiastego - podkreśla Cezary Łutowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dziennikarze stacji RAI kręcili reportaż o krzemieniu pasiastym - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie