Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś jest dzień naszej flagi

Grzegorz LIPIEC, [email protected]
W podziemiach zamku dzikowskiego w Tarnobrzegu można podziwiać ekspozycję fotogramów oraz pamiątek prezentujących historię polskich barw narodowych.
W podziemiach zamku dzikowskiego w Tarnobrzegu można podziwiać ekspozycję fotogramów oraz pamiątek prezentujących historię polskich barw narodowych. Grzegorz Lipiec
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzimy już od siedmiu lat. Święto zostało wpisane do ustawy nowelizującej o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku

Jest znakiem tożsamości narodowej, symbolem państwowym, godnym najwyższego szacunku. Towarzyszy nam w doniosłych momentach, wypełnionych zarówno radością, ale i smutkiem - to biało-czerwona flaga narodowa.

W tym dniu wywieszamy flagę polską na znak pamięci żołnierzy zdobywających Berlin w 1945 roku. Jako pierwsi właśnie oni 2 maja wywiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäules w Berlinie.
Według środowisk prawicowo-narodowych, święto to ma aspekt wychowawczy i popularyzatorski. Ma rozwijać wiedzę o symbolach narodowych, polskiej historii i tożsamości.

BRAK FLAGI

Wyniki badań społecznych, wykazały, że 63 procent Polaków nie ma w domu flagi. Ma ją - i wywiesza podczas świąt państwowych - jedynie 15 procent - są to częściej ludzie starsi, lepiej wykształceni, rolnicy, wierzący i praktykujący, o poglądach prawicowych, interesujący się polityką oraz mieszkańcy Wielkopolski, mający największe zaufanie do państwa. W naszym regionie z roku na rok jest coraz lepiej. Ulice miast i miasteczek w trakcie trwania majówki są ozdobione biało-czerwonymi flagami. Sztandary narodowe wiszą na balkonach bloków, a także przed domami jednorodzinnymi.

Polskie barwy narodowe wywodzą się z herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

GDZIE KUPIĆ?

W Tarnobrzegu flagę narodową można kupić w dwóch miejscach. W sklepie Veritas na placu Bartosza Głowackiego oraz w kawiarence Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Małe flagi można zakupić w sklepach z artykułami biurowymi.

- Zainteresowanie przed majówką jest bardzo duże. Ludzie przychodzą i pytają ile kosztuje flaga - tłumaczy ekspedientka w Veritasie.

Flagi w najbardziej popularnych rozmiarach 120x75 oraz 110x70 cm kosztowały w tarnobrzeskich sklepach 18-20 zł. Za większe, 150x100 cm trzeba było zapłacić 35 zł.

WYSTAWA O NARODOWYCH BARWACH

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza do obejrzenia wystawy "Znaki Państwa Polskiego Godło - Barwy - Hymn". Ekspozycja prezentuje kształtowanie się przez wieki symboli naszego Państwa, które dziś są powszechnie znane i szanowane, a także chronione przepisami prawa. Nowa wystawa jest udostępniona zwiedzającym w szczególnym okresie: beatyfikacji Papieża-Polaka, Święta Flagi Państwowej oraz 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Ekspozycję w podziemiach zamku dzikowskiego w Tarnobrzegu można podziwiać do końca czerwca. Kuratorem wystawy jest Beata Kotasiak-Wójcik.

HISTORIA GODŁA

Dyrektor tarnobrzeskiego Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega przy okazji prezentacji wystawy opowiada o historię kształtowania się polskiego godła oraz flagi narodowej.

- Zaczęło się od legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Lech zatrzymał się ze swoimi wojami w miejscu, gdzie zauważył w gnieździe białego orła - mówi Adam Wójcik. - Od tego momentu orzeł był symbolem rodu Piastów i Polski. Oczywiście sam herb ulegał zmianom, które wyznaczały trendy w sztuce, a także sytuacja geopolityczna.

Na przykład w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów herb był czteropolowy. Na czterech częściach tarczy umieszczano polskiego orła białego oraz litewską Pogoń. W centralnym punkcie tarczy było miejsce na herb obecnie panującego króla.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku orzeł biały został uprawomocniony jako godło państwowe uchwałą sejmową z 1919 roku. Herb był podobny do tego używanego przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1927 roku ustawa o barwach narodowych, hymnie i godle wprowadza zmiany w godle Polski. Projekt Zygmunta Kamińskiego został zmieniony okresie Polski Ludowej (usunięcie korony z godła). Obecnie korona "powróciła" na głowę orła białego i zgodnie z obowiązującym prawem jest to symbol III Rzeczpospolitej.

Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego.

- Odcień czerwieni zmieniał się z biegiem lat. Na przykład w pierwszych latach istnienia II Rzeczpospolitej Polskiej był to karmazyn - wyjaśnia Adam Wójcik. - Właśnie z karmazynem wiąże się pewna anegdota. Kiedy po wyniszczającej pierwszej wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej przygotowywano się do uroczystości państwowych, okazało się że nie ma na tyle materiału w barwach karmazynu. Przy wyrobie flag użyto wtedy czerwonego materiału.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie