MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Efektowne eksperymenty podczas Festiwalu Nauki w ulanowskim liceum

Konrad SINICA
Widowiskowy pokaz Macieja Rataja z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Widowiskowy pokaz Macieja Rataja z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Konrad Sinica
Wbijanie gwoździ bananem, przepuszczanie prądu przez ciało czy wybuchowe połączenie ciekłego azotu i wrzącej wody. W tak nietypowy sposób ulanowskie liceum zachęcało gimnazjalistów do wstąpienia w mury szkoły. Podczas dnia otwartego odbyły się też lekcje języków włoskiego i hiszpańskiego oraz spotkanie z żołnierzami.
Uczniowie mogli zobaczyć bakterie pod mikroskopem.
Uczniowie mogli zobaczyć bakterie pod mikroskopem. Konrad Sinica

Uczniowie mogli zobaczyć bakterie pod mikroskopem.
(fot. Konrad Sinica)

Podczas dnia otwartego w Liceum Ogólnokształcącym w Ulanowie, młodzież z okolicznych gimnazjów miała okazję nie tylko zobaczyć jak szkoła funkcjonuje na co dzień, ale też wzięła udział w niezwykłych eksperymentach naukowych. Wszystko za sprawą Festiwalu Nauki, który promował nowo powstające w szkole Technikum Ochrony Środowiska.

BAKTERIE POD MIKROSKOPEM

Nowy kierunek ma być otwarty we wrześniu, we współpracy z Instytutem Inżynierii Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W ramach nowego kierunku będzie można zdobyć zawody technika ochrony środowiska lub technika analityka. Zajęcia mają prowadzić pracownicy stalowowolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. I to właśnie młodzi naukowcy z tej uczelni pokazali gimnazjalistom niezwykłe eksperymenty.

Fizyk Andrzej Marek wyjaśniał młodzieży jak zmierzyć siłę płuc i dlaczego pryzmat rozczepia światło. Sprawdzał też czy ciało przewodzi prąd i opowiadał jak działa siła odśrodkowa. Od biologa Roberta Stachyry gimnazjaliści dowiedzieli się jak dzięki porostom sprawdzić czy mamy czyste powietrze, opowiadał dlaczego należy dbać o środowisko i pokazał pod mikroskopem jakie bakterie atakują nasze zęby.

WYBUCH AZOTU

Niezwykle widowiskowy pokaz zaprezentował Mateusz Rataj z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Naukowiec pokazał uczniom doświadczenia z ciekłym azotem. Gimnazjaliści mogli zobaczyć jak można skroplić powietrze. Przekonali się też, że bananem zmrożonym za pomocą azotu można wbijać gwoździe oraz zobaczyli jak wybucha azot zmieszany z wrzącą wodą.

Podczas festiwalu nauki gimnazjaliści spotkali się też z żołnierzami z 3 Kompani Regulacji Ruchu z Niska. Takie spotkanie odbyło się, ponieważ szkoła podpisała porozumienie z jednostką w sprawie utworzenia klas mundurowych. Podczas dnia otwartego była też wystawa fotografii przyrodniczej członków stalowowolskiego klubu Animus, lekcje języków włoskiego i hiszpańskiego i strzelanie na strzelnicy sportowej.

Efektowne doświadczenia z ciekłym azotem.
Efektowne doświadczenia z ciekłym azotem. Konrad Sinica

Efektowne doświadczenia z ciekłym azotem.
(fot. Konrad Sinica)

Spotkanie z biologiem Robertem Stachyrą.
Spotkanie z biologiem Robertem Stachyrą. Konrad Sinica

Spotkanie z biologiem Robertem Stachyrą.
(fot. Konrad Sinica )

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie