MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ekspertka: Przekroczono limit programu „Bezpieczny Kredyt 2%". Kiedy banki przestaną przyjmować wnioski?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2%” przerosło wszelkie oczekiwania – tłumaczy nam Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes ZBP. Jak podaje, do 14 grudnia br. udzielonych zostało 52 tys. kredytów w ramach programu. – Przekroczony został zakładany limit – podkreśla. Ekspertka nie ukrywa, że część banków wkrótce przestanie przyjmować wnioski w ramach programu.

Spis treści

Ponad 52 tys. udzielonych kredytów w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”

Zainteresowanie programem „Bezpieczny Kredyt 2%” przerosło wszelkie oczekiwania – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Agnieszka Wachnicka, Wiceprezes Związku Banków Polskich. – Rząd zakładał, że w tym roku zostanie udzielonych 10 tysięcy kredytów, a w 2024 roku będzie to 40 tys., natomiast na dzień 14 grudnia br. mamy udzielonych 52 tys. kredytów w ramach programu – dodaje.

Do 14 grudnia udzielono ponad 52 tys. kredytów w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%”
Zgodnie z rządowymi szacunkami, w 2023 roku miało zostać udzielonych 10 tys. kredytów, a w 2024 roku 40 tys., natomiast do 14 grudnia udzielono ponad 52 tys. kredytów w ramach programu. Lukasz Gdak/ Polska Press

Przekroczony został zakładany limit, a w ostatnim tygodniu notujemy bardzo wysoki przyrost zarówno liczby składanych wniosków, bo jest ponad 7 tys., jak również liczby zawieranych umów, bo ponad 4 tys. – mówi i dodaje, że średnia kwota kredytu w ramach programu „Bezpieczny Kredyt 2%” wynosi 402 tys. zł.

Wiceprezes ZBP podaje, że w początkowej fazie programu odnotowano bardzo wysoki napływ wniosków kredytowych, a w programie uczestniczyło niewiele banków. – W związku z tym wnioski się skumulowały, a ich rozpatrywanie wydłużało się – mówi. – W tej chwili sytuacja się unormowała, do programu dołączyły nowe banki, co przekłada się na sprawne rozpatrywanie wniosków – tłumaczy.

Czego możemy się spodziewać w 2024 roku, jeżeli chodzi o program „Bezpieczny Kredyt 2%”? Wachnicka podkreśla, że trwa oczekiwanie na decyzję nowego rządu, co do formy kontynuacji programu i budżetu, jaki zostanie przeznaczony na jego realizację.

– Część banków zapowiedziała, że będzie przyjmowała wnioski kredytowe jeszcze na początku 2024 roku, a kolejna część sygnalizuje już, że wstrzyma przyjmowanie wniosków do końca tego roku, ponieważ wymóg ustawowy stanowi, że banki muszą do 7 stycznia 2024 roku zarejestrować w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego wszystkie złożone wnioski, co może być trudne z przyczyn logistycznych – podsumowuje.

Rekordowa wartość mieszkań sprzedanych przez deweloperów

– Powód jest prosty – tak jak w 2022 roku wiele osób nie mogło liczyć na kredyt mieszkaniowy, tak w roku bieżącym nastąpił zwrot o 180 stopni i zdolność kredytową zyskała cała rzesza rodaków, którzy dotychczas byli „niebankowalni”. Trudno się więc dziwić, że postanowiliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję do realizacji marzeń o własnym mieszkaniu. Bardzo pomogły w tym: odkręcenie kurków z kredytami, dobra sytuacja na rynku pracy i „Bezpieczny Kredyt 2%” – zauważa w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Jak podaje, powołując się na niepełne dane JLL i Otodom Analytics, można szacować, że w bieżącym roku na 7 największych rynkach deweloperzy sprzedadzą lekko licząc 57-60 tysięcymieszkań. Jak podkreśla, byłby to wynik o 50-70 proc. lepszy niż w 2022 roku, choć wciąż o około 20 proc. gorszy niż rekordowym pod tym względem roku 2017.

Rok 2023 może być rekordowy pod względem wartości sprzedanych mieszkań.
W 2023 roku deweloperzy z 7 największych miast mogą sprzedać mieszkania o wartości nawet dwa razy wyższej niż w 2022 roku – wynika z szacunków HREIT. HREIT

– Posiadamy dane NBP na temat cen transakcyjnych, ale najnowsze dane podsumowują niepełny 3 kwartał. Już jednak gdyby ten poziom cen utrzymał się do końca roku, to wartość mieszkań sprzedanych przez deweloperów z największych miast mogłaby przekroczyć dotychczasowy rekord z 2021 roku – wskazuje i dodaje, że przewaga popytu nad podażą każe sądzić, że w ostatnim kwartale br. mieszkania zdrożały.

– Gdyby zachowawczo założyć, że ów wzrost cen to 10 proc. w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, to rok 2023 będzie rekordowy pod względem wartości sprzedanych mieszkań. W porównaniu do 2022 roku niewiele brakuje nam do podwojenia wartości sprzedanych mieszkań, a dotychczasowy rekord z 2021 roku możemy pobić o około 5-10 proc. – wynika ze wstępnych szacunków HREIT na które powołuje się Turek..

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspertka: Przekroczono limit programu „Bezpieczny Kredyt 2%". Kiedy banki przestaną przyjmować wnioski? - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie