Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspozycja o górnikach w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega

Grzegorz Lipiec
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza na nową wystawę „Górnictwo w dawnej Polsce”, którą można obejrzeć w Zamku Dzikowskich w Tarnobrzegu

Górnictwo to najstarsza gałąź przemysłu na ziemiach polskich. Pierwsze kopalnie - krzemienia - funkcjonowały już w okresie neolitu. W następnych epokach, wraz z rozwojem cywilizacyjnym, pojawiały się nowe jego rodzaje. Największy rozgłos zyskały kopalnie soli w Bochni i Wieliczce oraz ołowiu i srebra w Olkuszu nie tylko z racji kilku wieków ich nieprzerwanej działalności, ale też skali wydobycia, stosowanej techniki górniczej, jak i znaczących dochodów jakie zasilały ówczesny skarb państwa - królewski skarbiec. Z dzierżaw kopalni tworzyły się magnackie fortuny, bogaciły i rozwijały miasta górnicze. Prezentując cztery największe i najsławniejsze ośrodki dawnego górnictwa polskiego chcemy przypomnieć, że tradycje wydobywania siarki, w które tak znacząco wpisał się Tarnobrzeg w drugiej połowie dwudziestego wieku, mają już sześć wieków.

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega od początku swojego istnienia dba o to, aby były w jej murach prezentowane wystawy dotyczące górnictwa. Po latach ciężkiej pracy udało się stworzyć na przykład Muzeum Polskiej Siarki, dzięki czemu każdy może zobaczyć, jak wyglądało tworzenie Kopalni Siarki Machów, poznać pracę górników, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek na ten temat. Muzeum mieści się w Spichlerzu na osiedlu Dzików.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie