Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia Stalowa Wola nie produkuje już prądu z węgla kamiennego. Kominy przestały dymić

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Elektrownia Stalowa Wola związana jest z historią miasta. Powstała w 1939 roku na potrzeby Zakładów Południowych i COP
Elektrownia Stalowa Wola związana jest z historią miasta. Powstała w 1939 roku na potrzeby Zakładów Południowych i COP Zdzisław Surowaniec
Zgodnie z zapowiedzią, zostały wygaszone dwa bloki węglowe w Elektrowni Stalowa Wola – poinformowała Patrycja Hamera, rzecznik prasowy spółki Tauron Wytwarzanie, trzeciego w Polsce producenta energii elektrycznej.

Przez Stalową Wolę nie przejeżdżają już pociągi z węglem dla elektrowni, a powietrze stało się jeszcze bardziej czyste. Elektrownia związana jest od początku z historią miasta. Powstała w 1939 roku na potrzeby Zakładów Południowych i powstającego Centralnego Okręgu Przemysłowego. Przez dziesiątki lat dawało miastu i zakładom prąd i ciepło, a ludziom zatrudnienie. W szczytowym okresie w latach 80. pracowało tu 1500 osób. Teraz jest ich 220.

Dwa kominy elektrowni są w herbie miasta. Ale starsi mieszkańcy pamiętają, jak te dymiące kominy zanieczyszczały powietrze w czasach, kiedy nie znane były funkcjonujące teraz wysokowydajne filtry. Każdej zimy śnieg tylko przez chwilę był biały, potem stawał się ciemny od sadzy. Także okuliści mieli pełne ręce roboty od drobinek sadzy wpadających ludziom do oczu. Uciążliwe były także głośne hałasy dobiegające nocą od elektrowni, pochodzące od przedmuchiwania zaworów bezpieczeństwa.

– Ze względu na stan techniczny, wymagania ochrony środowiska oraz opłacalność wytwarzania energii, planowany okres eksploatacji bloków klasy 120 MW przewidywany był do 31 stycznia 2021 roku. Po tym terminie rozpoczęta została procedura związana z ograniczeniem działalności koncesjonowanej – poinformowała rzeczniczka spółki Tauron Wytwarzanie, trzeciego w Polsce producenta energii elektrycznej w Polsce.

Po wyłączeniu bloków węglowych, mają zniknąć kominy. Tak przynajmniej zapewniali przed dwoma laty szefowie spółki. Nie wiadomo co będzie z budynkami z wyłączonymi blokami węglowymi. Ale mówi się także o pozostawieniu elektrowni węglowej, jako zabezpieczenia, gdyby doszło do jakiejś katastrofy, choć to mało prawdopodobne. Za to pozostanie blok opalany biomasą czyli drewnianymi odpadami i peletem - sprasowanym granulatem z odpadów drewnianych i... łuskami ziaren słonecznika.

Produkcję energii elektrycznej i cieplnej przejęła zbudowana w ubiegłym roku Elektrociepłownia Stalowa Wola, zasilana gazem. - Funkcje produkcyjne w lokalizacji Stalowa Wola przejmuje nowy blok gazowo -parowy Elektrociepłowni Stalowa Wola S.A. Posiada mocą elektryczną 450 MWe oraz moc wytwarzania ciepła grzewczego 238 MWt. Funkcję rezerwowego źródła ciepła oraz pary technologicznej będzie pełniła nowa kotłownia gazowa, osiągająca sumaryczną moc cieplną 132 Mwt – zapewnia rzecznika spółki Tauron Wytwarzanie.

Jak informuje spółka Grupa Tauron prowadzi program budowy farm fotowoltaicznych na niewykorzystanych gospodarczo terenach należących do Grupy. Pisaliśmy już o tym w 2018 roku Program jest jedną z inicjatyw wpisujących się w przyjęte kierunki strategiczne, opierające się na rozwoju źródeł czystej energii. Program obejmuje pięć lokalizacji. Jedną z przygotowywanych w ramach programu lokalizacji jest Stalowa Wola. Teren, o którym mowa to działki przyległe do Jelni na osiedlu Hutnik, w niedalekiej odległości od siedziby Elektrociepłowni.

Uruchomienie i przekazanie farmy fotowoltaicznej do eksploatacji planowane jest na 2024 rok.

Polub nas i bądź na bieżąco. Poleć nas swoim znajomym

Echo Dnia Podkarpackie - Polub nas na FB
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie