OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Zespół BC Polkowice w środowy wieczór przegrał trzeci mecz z rzędu w Eurolidze.
Zespół BC Polkowice w środowy wieczór przegrał trzeci mecz z rzędu w Eurolidze. Fot. PAP/Sebastian Borowski
Koszykarki BC Polkowice przegrały na wyjeździe z Valencia Basket 64:69 (19:12, 15:15, 12:27, 18:15) w 12. kolejce grupy A Euroligi. To piąta porażka mistrzyń Polski w tych rozgrywkach.

Po 11 kolejkach Polkowice i Valencia miały taki sam bilans – siedem zwycięstw i cztery porażki. Środowy pojedynek miał zatem kolosalne znaczenie w walce o miejsce dające prawo gry w play off. Zwłaszcza, że dzień wcześniej wygrała ekipa Tango Bourges Basket, która także walczy o czołową czwórkę.

BC Polkowice bez Stephanie Mavungi

Pierwszy mecz w Polkowicach mistrzynie Polski wygrały 76:73, ale w rewanżu zdecydowanym faworytem był zespół z Hiszpanii, tym bardziej, że Pomarańczowe musiały sobie radzić bez swojej gwiazdy Stephanie Mavungi.

Zespół trenera Karola Kowalewskiego zaczął jednak bardzo odważnie i od stanu 6:6 zdołał odskoczyć na 16:6. Twarda obrona sprawiła, że rywalki miały problem z wypracowaniem czystej pozycji rzutowej. Valencia przełamała się dopiero po ponad trzech minutach, ale BC potrafiło utrzymać kilkupunktowe prowadzenie.

W drugiej kwarcie mecz był wyrównany i trwała wymiana ciosów. Cały czas utrzymywała się bezpieczna przewaga zespołu z Polkowic, a po trafieniu Weroniki Gajdy wzrosła nawet do 12 "oczek" (27:15). Na 120 sekund przed końcem tej części spotkania mistrzynie Polski prowadziły jeszcze 32:22, ale później trafić zdołała tylko Artemis Spanou i w połowie spotkania było 34:27 dla BC.

Fatalna trzecia kwarta w wykonaniu BC Polkowice

Prawdziwe problemy Polkowic zaczęły się w trzeciej kwarcie. Po trafieniu Weroniki Telengi było 38:29, ale kolejny fragment miejscowe wygrały 11:2 i doprowadziły do remisu 40:40.

Fatalną serię BC przerwała Telenga, ale chwilę później z dystansu trafiła Leticia Romero i Valencia objęła prowadzenie (43:42). Polkowice odpowiedziały akcją Eriki Wheeler, ale rozpędzone gospodynie zakończyły trzecią kwartę prowadząc 54:46.

Na początku ostatnich 10 minut udało się zespołowi trenera Kowalewskiego zbliżyć na pięć punktów (53:58) i wydawało się, że będzie miał jeszcze szanse powalczyć o zwycięstwo. Seria nieudanych rzutów spowodowała jednak, że Valencia odskoczyła na 66:55.

Drużyna z Walencji przez ostatnie trzy minuty nie zdobyła punktu, ale i tak utrzymała prowadzenie, bo Pomarańczowe wzbogaciły się (od stanu 69:59 dla hiszpańskiej ekipy) tylko o pięć. Skończyło się 64:69, ale polkowiczanki nadal pozostają w grze o play off. Za tydzień we własnej hali zmierzą się z kolejnym bezpośrednim rywalem o miejsce w czwórce - francuskim Bourges Basket.