Ewa Swoboda wicemistrzynią świata w Glasgow! Jest też rekord Polski!

Filip Bares
Filip Bares
epa/pap
Ewa Swoboda wicemistrzynią świata! Polka zdominowała w sobotę bieg na 60 metrów podczas Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow. Jeszcze w półfinale Swoboda ustanowiła nowy rekord Polski (6,98) i została pierwszą kobietą w tym roku, która pokonała barierę 7 sekund. W finale musiała jednak uznać wyższość jednej z rywalek.

Spis treści

Rekord Polski Swobody

Jeszcze w sobotę odbyły się eliminacje biegu na 60 metrów kobiet, w których zarówno Swoboda jak i Magdalena Stefanowicz, awansowały do dzisiejszych półfinałów.

W nich zdecydowanie lepiej spisała się Swoboda, która z czasem 6,98 s. ustanowiła nowy rekord Polski. Tym samym Polka została pierwszą kobietą w 2024 roku, której udało się pokonać barierę siedmiu sekund. Stefanowicz natomiast odpadła z rywalizacji.

Pierwszy medal dla Polski

O 22:45 Swoboda stanęła do finałowego biegu na 60 metrów. Panie musiały jednak poczekać, ponieważ jedną z zawodniczek złapały potężne skurcze. Interwencja lekarzy nie pomogła i finał odbył się 7-osobowym składzie.

W finale Swoboda pobiegła zaledwie o 0,02 s. wolniej niż w półfinale, ale tym razem nie wystarczyło to do pierwszego miejsca. Polkę wyprzedziła Julien Alfred z St. Lucia. Swoboda została jednak pierwszą Polką w historii tej konkurencji, która zdobyła medal na mistrzostwach świata.

- Liczyłam, że wygram. Byłam na to gotowa, ale trudno. Odbiłam sobie przynajmniej Belgrad. Jestem zadowolona - skomentowała od razu po biegu przed kamerami TVP Sport.

- Mocne trzy biegi. Dałam radę. Jest medal, jest srebro, jest fajnie. Zaraz będę chyba płakać ze szczęścia, ale na razie jestem zła. Mam nadzieję, że ten niedosyt da mi kopa do roboty - dodała.