MKTG SR - pasek na kartach artykułów

E-zakupy - nie daj się oszukać w sieci

Grzegorz LIPIEC
Polacy ochoczo kupują w Internecie książki, płyty CD, perfumy, ale także i sprzęt RTV oraz AGD. Pogoń za prezentami on-line już się rozpoczęła, bo początek grudnia to ostatnia szansa, aby wymarzony prezent wylądował pod choinką w wigilijny wieczór.

Jak ustrzec się oszustw w e-sklepie?

Jak ustrzec się oszustw w e-sklepie?

- Sprawdź, czy dany sklep w ogóle istnieje i zadzwoń pod numer infolinii podany na stronie internetowej.
- Zapoznaj się z komentarzami innych osób na temat sklepu.
- Sprawdź dokładnie cenę towaru w innych sklepach. Pamiętaj, że kupując w sieci ponosisz dodatkowo koszty przesyłki.
- Dokładnie przeczytaj opis towaru.
- Sprawdź wiarygodność sklepu w internetowym Serwisie Ochrony Konsumentów, prowadzonym przez Krajowy Rejestr Długów.

Na zakupy w sieci decyduje się coraz więcej Polaków. Zakupowy szał szczególnie widoczny jest tuż przed Bożym Narodzeniem. Jak kupować w sieci i jak nie dać się nabrać internetowym oszustom.

OGROM ZAMÓWIEŃ

Jak wynika z badania "Zakupy świąteczne 2010" przygotowane przez firmę doradczą Deloitte prawie 75 proc. z nas rozpocznie poszukiwanie prezentów na święta Bożego Narodzenia właśnie on-line, a co piąty nabędzie je drogą elektroniczną.

- Normalny miesiąc to prawie 100 tysięcy zamówień. Przed świętami ich liczba rośnie, co najmniej dwukrotnie. Pierwsze oznaki bożonarodzeniowego ruchu widać już było na początku listopada - mówi Agata Czarnowska ze sklepu Merlin.pl.

Nic dziwnego. Internet staje się coraz bardziej dostępny, a sklepy on-line kuszą promocjami. Na jednej rzeczy można zaoszczędzić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
A w dodatku, gdy za oknem śnieg i mróz, wygodniej jest wybierać upominki dla najbliższych siedząc w ciepłym pokoju przed komputerem. Nie trzeba też stać w kolejkach, korkach, czy szukać godzinami parkingu.

Dzięki internetowym "porównywarkom" można w kilka minut porównać ceny różnych towarów i poznać opinie osób, które już je kupiły. Jest też inny, sprawdzony sposób na internetowe zakupy. Najpierw wizyta w sklepie, ocena towaru i jego jakości, a potem szukanie go online za mniejsze pieniądze. Nawet firmy, które mają sieć sklepów normalnych sklepów, swój towar online oferują często o wiele taniej. Nic dziwnego, że sprzedaż online ciągle rośnie w naszym kraju. W tym roku wartość handlu w sieci sięgnie 15,5 mld zł.

OBLĘŻENIE FIRM KURIERSKICH

Wraz ze wzrostem zainteresowania elektronicznymi sklepami rośnie liczba przesyłek dostarczanych przez firmy kurierskie. W okresie przedświątecznym nawet kilkukrotnie. Dlatego też warto dużo wcześniej zamówić prezenty w e-sklepie, bo przed 24 grudnia na realizację zamówienia nie będzie się czekało dwa dni, a nawet tydzień.

CO Z REKLAMACJĄ?

Wysłaliśmy pieniądze na konto elektronicznego sklepu, ale nigdy nie otrzymaliśmy zamówionego produktu. Jak zareklamować uszkodzony sprzęt RTV lub AGD? Co zrobić, kiedy zostaliśmy oszukani przez sklep internetowy? Jak się okazuje, wielu z nas nie wie, co wtedy trzeba zrobić.

Konsumenci skarżą się na nieinformowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. Tymczasem w przypadku otrzymania towaru niezgodnego z umową - bez względu na to, gdzie go nabyliśmy - mamy prawo, w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady, reklamować go u sprzedawcy. W ciągu 14 dni sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego. Jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że zgadza się z nami. W pierwszej kolejności towar powinien być wówczas naprawiony lub wymieniony, w ostateczności mogą zostać zwrócone nam pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą z pewnością dowody zakupu - paragony.

Konsument ma możliwość skorzystania również z gwarancji i to do niego należy wybór między obiema możliwościami. Pamiętajmy! Gwarancja to dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorcy (najczęściej producenta lub dystrybutora), którego szczegóły określone są w karcie gwarancyjnej.
Internet staje się miejscem oszustw. Zamiast oryginalnych perfum jak reklamuje sklep, otrzymujemy tańszą podróbkę. Co wtedy? - Bez podania przyczyny możemy odstąpić od zawartej umowy i odesłać wadliwy towar do 10 dni od daty jego otrzymania - wyjaśnia Robert Kwiatkowski, miejski rzecznik praw konsumentów w Tarnobrzegu. - Pamiętajmy, że towar ma być nieużywany. Trzeba go również zapakować w oryginalne opakowanie.

Wiele firm nie informuje klientów o możliwości rezygnacji z dokonanego zakupu, dezinformując tym samym konsumenta. Po upływie 10 dni możemy korzystać z prawa do reklamacji, ale tutaj już trzeba podawać przyczynę braku zadowolenia z zakupionego produktu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie