MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Film o gehennie Żydów w obozie w Zarzeczu trafi na ekrany

Konrad SINICA [email protected]
Pierwszy transport europejskich Żydów przyjechał na stację kolejową w Nisku w 1939 roku.
Pierwszy transport europejskich Żydów przyjechał na stację kolejową w Nisku w 1939 roku. Konrad Sinica
Claude Lanzmann kręcił film w Nisku. Będzie to dokument historyczny o gehennie Żydów.

Znany francuski reżyser Claude Lanzmann przygotowuje film dokumentalny na temat Operacji Nisko - projektu Adolfa Eichmanna, w ramach którego w Zarzeczu powstał eksperymentalny obóz koncentracyjny. Ekipa filmowa zakończyła już zdjęcia w Nisku i Zarzeczu.

Operacja Nisko to projekt autorstwa Adolfa Eichmanna, który zakładał utworzenie żydowskiej kolonii na początku drugiej wojny światowej. Wybór miejsca padł na Zarzecze.

CHOLERA, DEZYNTERIA, TYFUS

W październiku 1939 roku do Niska trafił pierwszy transport Żydów, którzy mieli wybudować eksperymentalny obóz, a następnie w nim zamieszkać. Na stacji kolejowej w Nisku miał ich witać osobiście Adolf Eichmann.

- Führer obiecał Żydom nową ojczyznę - tymi słowami miał zwrócić się do przybyłych Żydów Eichmann.

- Jeśli zbudujecie sobie baraki, będziecie mieli dach nad głową. Nie ma wody. Studnie w całym rejonie są zatrute. Panuje cholera, dyzenteria, tyfus. Jeśli zaczniecie kopać studnie, będziecie mieli wodę.
Obóz powstał w Zarzeczu w okolicy dzisiejszej ulicy Ługowej. Do dnia dzisiejszego nie ma po nim żadnego śladu. Nie zachowały się również zdjęcia. Są jedynie rysunki jednego z byłych więźniów.
Claude Lanzmann, autor głośnego dokumentu Shoah, poszukuje dziś świadków tych wydarzeń sprzed lat. Na temat Operacji Nisko ma powstać długometrażowy dokument historyczny. Stąd też obecność reżysera w Nisku. Lanzmann pojawił się w mieście dość niespodziewanie. Najpierw do Niska przyjechała Laura Koeppel, francuska asystentka reżysera, która rozpoczęła poszukiwania świadków oraz miejsc odpowiednich do kręcenia ujęć.

DWORZEC I CMENTARZE

Sam Lanzmann przebywał w naszej okolicy przez kilka dni. Zdjęcia do filmu kręcono między innymi na niżańskim dworcu kolejowym oraz w samym Zarzeczu. Claude Lanzmann nagrał też rozmowę z jednym z mieszkańców miejscowości, który był świadkiem istnienia obozu i wydarzeń sprzed lat. Jako dziecko miał okazję widzieć Żydów przywiezionych do Zarzecza. Reżyser oglądał też Krzeszów i Ulanów, oraz odwiedził okoliczne cmentarze żydowskie. Ekipa zbierała informacje o tym co działo się z Żydami w obozie, jak byli traktowani przez Niemców i co robili po likwidacji obozu. Powstający film dokumentalny jest koprodukcją polsko-francusko-austriacką. Prace nad dokumentem skończą się prawdopodobnie za pięć miesięcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie