Fin Kalle Rovanpera zwycięzcą dziesiątej rundy rajdowych samochodowych mistrzostw świata. Wysokie miejsca Polaków w Grecji

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Fin Kalle Rovanpera wygrał Rajd Grecji
Fin Kalle Rovanpera wygrał Rajd Grecji TWITTER/WORLD RALLY CHAMPIONSHIP
Obrońca tytułu i lider cyklu Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał samochodowy Rajd Akropolu, 10. rundę mistrzostw świata. Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia RS Rally2) był szósty w kategorii WRC2. Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2) zajął dziewiąte miejsce w tej samej klasie.

Obrońca tytułu triumfatorem Rajdu Grecji

Kierowca Toyoty Yaris Rally1 Kalle Rovanpera okazał się najszybszy w wymagającym Rajdzie Akropolu w Grecji. Rovanpera o 1.31,7 wyprzedził Brytyjczyka Elfyna Evansa (Toyota Yaris Rally1) i o 1.35,9 trzeciego na mecie Hiszpana Daniego Sordo (Hyundai I20 Rally1).

Fin objął prowadzenie w rajdzie po ostatnim, sobotnim odcinku specjalnym, który wygrał. Pozycję lidera stracił wtedy ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), który uszkodził zawieszenie, stracił przez to ponad cztery minuty i spadł w klasyfikacji na czwartą lokatę.

Rajd został rozegrany w ekstremalnie trudnych warunkach, trasy odcinków były zniszczone, rozmyte przed intensywne deszcze, jakie nawiedziły Grecję. Na nawierzchni było dużo kamieni wypłukanych przez wodę, praktycznie wszyscy z czołówki przebili opony. Pech nie opuścił Polaków: Kajetana Kajetanowicza i Mikołaja Marczyka (obaj Skoda Fabia RS Rally2).

Czołowe lokaty Biało-Czerwonych w kategorii WRC2

Ostatecznie Kajetanowicz został w WRC2 sklasyfikowany na szóstej pozycji, do zwycięzcy Norwega Andreasa Mikkelsena (Skoda Fabia RS) stracił 2.54,8. Marczyk został sklasyfikowany na dziewiątej lokacie.

Ostatni odcinek Grammeni 2 o długości 9 km został przerwany po dachowaniu dwóch załóg.

Po zwycięstwie w Grecji 22-letni Rovanpera, który w niedzielę wygrał także Power Stage i zdobył dodatkowe 5 pkt, ma aktualnie w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata 33 pkt przewagi nad Evansem. Trzeci jest Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) ze stratą 66 pkt do lidera. Trzynaste miejsce w klasyfikacji generalnej zajmuje Kajetanowicz, natomiast Marczyk jest na siedemnastej pozycji.

Do zakończenia sezonu zostały trzy rajdy, pierwszy za trzy tygodnie w Chile, później runda w Europie Środkowej i na zakończenie w Japonii w połowie listopada. We wszystkich start planuje Kajetanowicz.