MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał centralny III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym w Stalowej Woli. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, wręczał nagrody zwycięzcom
Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, wręczał nagrody zwycięzcom Tomasz Wosk
Finał centralny III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno – Budowlanym odbył się 19 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 w Stalowej Woli zwanej budowlanką. Wzięło w nim udział 34 uczniów z całej Polski. 

Finał centralny III Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-Budowlanym w Stalowej Woli

Olimpiada ma na celu popularyzowanie wiedzy o prawie budowlanym, jako jednym z najważniejszych regulacji prawnych z zakresu procesu inwestycyjnego. Jest to  jedyna w kraju olimpiada z przepisów prawnych, regulujących proces budowlany, dedykowana uczniom szkół ponadpodstawowych o profilu budowlanym  z całego kraju.

Olimpiada przebiegała w trzech etapach. W etapie szkolnym uczestniczyło 1 287 uczniów z 63 szkół, z 15 województw. Do drugiego etapu na szczeblu okręgowym awansowało 294 uczniów, a do finału centralnego 34.

Zakres tematyki olimpiady obejmuje na każdym szczeblu całość przepisów ustawy – prawo budowlane. Na szczeblu okręgu dochodzi kilka działów przepisów warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a w finale centralnym – wybrane przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zakres tematyki jest zatem bardzo obszerny. Uczniowie rozwiązywali testy z 25 pytaniami w pierwszym etapie, 35 na drugim i 50 w trzecim, opracowane przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli – Mariana Pędlowskiego.

Przygotowanie olimpiady budowlanej w Stalowej Woli

Organizatorem olimpiady jest Starosta Stalowowolski, zaś współorganizatorami Politechniki: Krakowska,  Lubelska, Śląska, Świętokrzyska i Wrocławska. Patronat honorowy sprawują: Minister Edukacji Narodowej, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Wojewoda Podkarpacki i Podkarpacki Kurator Oświaty. 

Patronat naukowy sprawują Politechniki:  Bydgoska,  Częstochowska, Koszalińska, Łódzka, Opolska i Rzeszowska, zaś patronaty techniczne objęły Izby Inżynierów Budownictwa: Dolnośląska, Lubelska, Łódzka, Podkarpacka, Podlaska, Śląska, Świętokrzyska, Warmińsko – Mazurska  i Wielkopolska. Olimpiadę przygotował Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli pod kierownictwem inspektora Mariana Pędlowskiego.

– Bardzo dziękuję Panu inspektorowi i pracownikom Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego za ogromny wkład włożony w przygotowanie olimpiady. Cieszę się, że olimpiada zyskała tak ogromną rangę – mówił Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski, który wręczał nagrody zwycięzcom.

Warto dodać, iż finaliści i laureaci olimpiady są przyjmowani na studia z pominięciem procesu rekrutacji w Politechnikach: Białostocka, Bydgoska, Krakowska (laureaci otrzymują dodatkowe 400 punktów),  a także Politechniki: Lubelska, Świętokrzyska, Opolska, Śląska, Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Łódzka (od roku 2026/2027), oraz Częstochowska i Gdańska  od roku 2027/2028.

Zwycięzcy olimpiady:

  • Piotr Tomczyk, Zespół Szkół nr 3 w Tarnobrzegu
  • Patrycja Majchrzyk, Zespół Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach
  • Karol Burczyk, Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Góra
  • Oliwia Kuczyńska, Zespół Szkół Budowlanych w Inowrocławiu
  • Julia Sala, Zespół Szkół Budowlanych w Inowrocławiu
  • Aleksander Łepski, Zespół Szkół Budownictwa nr 1 w Poznaniu.
od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie