Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flisacy chcą wpisu flisactwa na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Delegacje flisaków z zaprzyjaźnionych państw w Ulanowie na konferencji wsparli działania wpisu na listę światowego dziedzictwa
Delegacje flisaków z zaprzyjaźnionych państw w Ulanowie na konferencji wsparli działania wpisu na listę światowego dziedzictwa Zdzisław Surowaniec
Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary zorganizowało w Ulanowie międzynarodową konferencje, której głównym celem było ustalenie szczegółów dotyczących wpisu tradycji flisackich na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Spotkanie zorganizowane zostało 24 września w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Tanew” w Ulanowie.

Ulanowscy flisacy gościli między innymi delegacje zaprzyjaźnionych z nimi flisaków z Czech, Niemiec, Austrii i Łotwy, na czele z prezydentem International Timber Raftsmen Association (Międzynarodowego Związku Flisaków) Jaroslavem Camplikiem z Czech. Wymienione państwa są partnerami ulanoweskich flisaków w staraniu o wpis flisactwa na listę niematerialnego światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Organizatorem konferencji było Bractwo Flisackie pod wezwaniem świętej Barbary w Ulanowie. Jednak rolę przewodnią odegrała obecność na konferencji Joanny Cichej – Kuczyńskiej, radcy z Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Pani Joanna ściśle współpracuje z naszym stowarzyszeniem. Współpraca ma doprowadzić do złożenia już w marcu 2020 r. wniosku o wpis na Światową Listę UNESCO - powiedział cechmistrz Kamil Chmielowski.

To właśnie dzięki zaangażowaniu Joanny Cichej - Kuczyńskiej, a także wszystkich przedstawicieli bractwa zaangażowanych w pracę na rzecz wpisu na listę UNESCO, na czele z Cechmistrzem Kamilem Chmielowskim, podjęto ustalenia i decyzje, w tym tą najważniejszą dla ulanowskiego Bractwa, o którą się ubiegali się. Mianowicie podczas konferencji, wspólnie z przedstawicielami Niemiec, Łotwy i Czech przy aprobacie prezydenta Międzynarodowego Związku Flisaków Jaroslava Camplika, jako Bractwo Flisackie z Ulanowa zostali wybrani na lidera przy składaniu wniosku o wpis na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Jak zapewniają flisacy, wybór ten jest dla nich sprawą prestiżową, lecz przede wszystkim nakłada na nich ogrom pracy, obowiązków i starań jakie muszą podjąć w najbliższym czasie, by w marcu przyszłego roku móc złożyć gotowy wniosek. Taki wniosek jest opisem wraz z filmem wszystkich tradycji flisackich w wyżej wymienionych państwach.

Konferencja odbyła się przy dużym wkładzie Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Urzędu Marszałkowskigo w Rzeszowie, które reprezentowane były przez Roberta Godka - dyrektora Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie oraz Wiolettę Rejman - dyrektor Promocji Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego. - Za wsparcie dziękujemy staroście powiatu niżańskiego Robertowi Bednarzowi, obecnemu na konferencji wraz z wicestarostą powiatu Adamem Machem - powiedział ulanowski cechmistrz Bractwa świętej Barbary.

Wśród gości znaleźli się także poseł na sejm Rzeczypospolitej Polskiej i przyjaciel Bractwa Flisackiego Jerzy Paul, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Wacław Piędel, Katarzyna Jarosz z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Na konferencji zapadła decyzja o kolejnym spotkaniu delegacji flisackich, którego celem będzie omówienie dotychczas podjętych kroków, także realizacji pewnych założeń dotyczących wpisu na listę UNESCO. Odbędzie się ono 24 października w Warszawie.

- Jesteśmy pełni nadziei, iż przy współpracy z Joanną Cichą-Kuczyńską oraz flisackimi stowarzyszeniami z państw, które wraz z nami starają się o wpis, a także pomocy Urzędu Marszałkowskiego, władz powiatu niżańskiego oraz gminie Ulanów, uda nam się zrealizować cel jakim jest wpis na listę UNESCO - stwierdził cechmistrz Kamil Chmielowski.

W dniach 15-18 sierpnia odbył się Międzynarodowy Zjazd Flisaków w Berg im Drautal w Austrii. W 2020 roku gospodarzem Międzynarodowych Dni Flisactwa będzie miasto Lieksa w Finlandii. W Polsce pierwszy międzynarodowy zjazd flisaków miał miejsce w Ulanowie w dniach 18-21 czerwca 2009 roku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie