Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Flisacy chcą wpisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zdjęcie z Flisu Roku Wisły
Zdjęcie z Flisu Roku Wisły Andrzej Łada
W dniach 15-18 sierpnia odbył się Międzynarodowy Zjazd Flisaków w Berg im Drautal w Austrii. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja Bractwa Flisackiego w składzie Grzegorz Kumik (Cechmistrz Wtóry), Roman Pokora (Członek Rady Bractwa) oraz Pani Aleksandra Brodowska - ekspert do spraw niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Tym razem informujemy szerzej o wyjeździe flisaków do Austrii. W tym roku oprócz wymiany doświadczeń, integracji, poznania zwyczajów austriackich flisaków najważniejszym elementem było ustalenie szczegółów dotyczących wpisu Flisactwa na Światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Bractwo Flisackie wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi zaawansowane pracę nad uzyskaniem tego wpisu na Światową Listę UNESCO. Wpis będzie miał charakter międzynarodowy i oprócz Polski zostaną nim objęte tradycje flisackie Niemiec, Czech, Austrii i Łotwy (przedstawiciele tych krajów uzyskały wpis krajowy, podobnie jak Bractwo Flisackie w Polsce).

W piątek 16 sierpnia odbyła się konferencja, której kulminacyjnym punktem była kwestia wpisu Flisactwa na Listę UNESCO. Aleksandra Brodowska w swojej prelekcji przedstawiła polskie działania oraz dalsze kroki. Efektem działań flisaków jest konferencja, która odbędzie się 24 września w Ulanowie. W konferencji udział wezmą przedstawiciele oprócz Bractwa Flisackiego przedstawiciele jeszcze 4 krajów w składzie reprezentanci Stowarzyszeń Flisackich oraz Ministerstw Kultury tych krajów. Konferencja to dowód na to, że działania dotyczące uzyskania wpisu idą w dobrym kierunku, a Polska odgrywa w nich znaczącą rolę.

Na uczestników Międzynarodowego Zjazdu Flisaków w Austrii czekało wiele atrakcji. Uczestnicy zjazdu wzięli udział we flisie tradycyjnymi austriackimi tratwami po rzece Drautal, wycieczkach objazdowych, gdzie można było zaznajomić się z kulturą tego pięknego austriackiego regionu.

Partnerem wyjazdu delegacji Bractwa Flisackiego było Województwo Podkarpackie. Międzynarodowy Zjazd Flisaków był doskonałą okazją do promocji Województwa Podkarpackiego w Austrii. Na poszczególnych wydarzeniach, które wchodziły w skład imprezy pojawiły się materiały promujące Podkarpacie to jest ścianka, słupek, roll-up’y, baner. Zarówno flisacy z różnych krajów Europy, jak również okoliczni mieszkańcy mieli szanse poznania naszego regionu.

W 2020 roku gospodarzem Międzynarodowych Dni Flisactwa będzie miasto Lieksa, położonej w środkowej części Finlandii.

W Polsce pierwszy międzynarodowy zjazd flisaków miał miejsce w Ulanowie w dniach 18-21 czerwca 2009 roku. Udział w nim wzięło blisko 300 uczestników z kilku europejskich krajów. Do tego miasteczka przyjechali wówczas flisacy z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Austrii, Czech, Łotwy, Słowenii, Włoch. Łącznie 36 organizacji zrzeszonych w Międzynarodowym Związku Flisaków. Zagraniczni goście nie mogli jednak narzekać na nudę. W programie były nie tylko imprezy związane z flisactwem, a także goście mieli możliwość poznania całego regionu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Pracę zmieniamy rzadziej. Jak kiedyś, głównie dla pieniędzy

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie