Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika w blokach będzie opłacalna? Wspólnoty zdecydują. Do wyboru niższe rachunki lub zwrot na konto

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Prezydent podpisał ustawę, która umożliwia wspólnotom zarabianie na instalacjach fotowoltaicznych. Czy to oznacza darmowy prąd w blokach?
Prezydent podpisał ustawę, która umożliwia wspólnotom zarabianie na instalacjach fotowoltaicznych. Czy to oznacza darmowy prąd w blokach? 123rf.com/ginasanders
Fotowoltaika w blokach i na balkonach w końcu może stać się opłacalna. Dofinansowanie otrzymało już 1200 wspólnot, a na dotacje czeka ich drugie tyle odbiorców. Nowela ustawy w tej sprawie daje wspólnotom szansę zarabiania na nadmiarze energii z fotowoltaiki. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

Spis treści

Fotowoltaika w blokach. Niższe rachunki lub wypłata dla wspólnoty

– Właściciele fotowoltaiki na budynkach wielorodzinnych za nadwyżkę wyprodukowanej energii będą mogli otrzymać pieniądze, a nie tylko redukcję należności na rachunku za prąd – poinformował Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. To efekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która właśnie została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i daje możliwość wspólnotom mieszkaniowym i spółdzielniom zarabiania na sprzedaży nadmiaru wyprodukowanej energii elektrycznej.

– Instytucja prosumenta lokatorskiego to kolejna nasza zachęta do montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach wielorodzinnych. Dzięki temu właściciel paneli, np. spółdzielnia mieszkaniowa, za nadwyżkę wyprodukowanej energii będzie mogła otrzymać pieniądze, a nie tylko redukcję należności na rachunku za prąd – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Tak zarobione pieniądze można przeznaczyć np. na obniżenie kosztów własnych czynszu lub zasilenie funduszu remontowego. Wspólnotom pozostanie zatem decyzja, czy mieszkańcy chcą obniżenia rachunków za energię elektryczną, czy wypłaty wartości energii na wskazany przez nie rachunek bankowy.

Środki z depozytu prosumenckiego wykorzystywane będą na zakup energii elektrycznej lub na obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona mikroinstalacja OZE – dodaje ministerstwo.

Fotowoltaika na bloku lub balkonie

Rozliczenie energii wytwarzanej przez prosumenta lokatorskiego będzie składać się z dwóch etapów:

  • za energię wytworzoną i zużytą w ciągu tej samej godziny prosument indywidualny/lokatorski nie będzie płacił jej ceny ani wnosił zmiennych opłat związanych z jej dystrybucją, ponieważ stanowić ona będzie tzw. autokonsumpcję;
  • nadwyżki godzinowe, czyli powstające w sytuacji, gdy energii wytworzonej w ciągu godziny jest więcej niż zużytej w tym samym czasie, będą przeliczane przez sprzedawcę na depozyt prosumencki po miesięcznej cenie rynkowej, a następnie wypłacane w 100 proc. na wskazane konto na koniec danego okresu rozliczeniowego.

Aby możliwy był zwrot mikroinstalacja fotowoltaiczna będzie musiała być zlokalizowana w budynku wielolokatorowym, np. na elewacji budynku, na jego dachu lub na balkonie. Moc takiej instalacji nie może być większa niż wartość mocy przyłączeniowej całego budynku, a sam budynek musi w przeważającej części posiadać funkcję mieszkalną.

Resort rozwoju podał, że przepisy dotyczące prosumenta lokatorskiego zaczną obowiązywać 1 października 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika w blokach będzie opłacalna? Wspólnoty zdecydują. Do wyboru niższe rachunki lub zwrot na konto - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie