Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Futbol na obrazach - nowa wystawa w Galerii Warsztat

Zdzisław Surowaniec
Piotr Pawiński i dyrektor muzeum Lucyna Mizera podczas wernisażu wystawy.
Piotr Pawiński i dyrektor muzeum Lucyna Mizera podczas wernisażu wystawy. Zdzisław Surowaniec
W Galerii Warsztat w Stalowej Woli, należącej do muzeum, otwarta została w sobotę niezwykła wystawa ArtFutbol 2012. Prezentowane są na niej 22 obrazy Piotra Pawińskiego. Przedstawiają piłkarzy w akcji na murawie boiska.

Wystawa miała premierę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Przeniesiona została do Stalowej Woli, w czym duży udział ma artysta. Przez szereg lat mieszkał i tworzył na osiedlu miasta, w Rozwadowie, zanim wyjechał do Warszawy.

TEMATYKA SPORTOWA

Piotr Pawiński jest pomysłodawcą projektu ArtFutbol. Zainteresowania autora skoncentrowały się wokół tematyki sportowej, stąd tematem przewodnim prac są sceny futbolowe, przedstawiające zdarzenia na meczach piłkarskich. To artystyczna wizja futbolowych emocji przełożona na uniwersalny i barwny język malarstwa.

Wystawa składa się z dwóch cykli obrazów posiadających wyróżniający się motyw bramki, tworzący swoiste ramy dla całej kolekcji. Dynamikę prezentowanych prac, których ilość odpowiada liczbie zawodników rywalizujących na murawie, podkreśla zarówno ich kolorystyka, jak i żywiołowość przedstawionych tematów - scen wprost ze stadionu piłkarskiego - pojedynczych piłkarzy lub ich grup.

POJEDYNEK MUZYCZNY

Część muzyczna projektu w wykonaniu duetu Robert Grudzień, Georgij Agratina to swoisty polsko-ukraiński pojedynek muzyczny okraszony utworami polskimi i o wschodnich, kresowych brzmieniach. Całość spina kompozycja muzyczna przygotowana specjalnie dla projektu ArtFutbol 2012, z wyraźnie zaznaczonymi motywami ukraińskiej muzyki ludowej.

- Projekt ArtFutbol 2012 sprawnie łączy więc obraz i dźwięk, dowodząc, że piłkarskie zmagania inspirują nie tylko malarzy - powiedziała komisarz wystawy Joanna Wójcie.

Piotr Pawiński urodził się w 1953 r. w Wieluniu. W latach 1973-1976 studiował malarstwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu oraz fizykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Młodość spędził w Zgierzu, gdzie pobierał pierwsze lekcje malarstwa u wspaniałego pedagoga Kazimierza Narynieckiego - ucznia Stanisława Teisseyre i Piotra Potworowskiego. W latach 1976-1992 mieszkał w Warszawie, a następnie przeniósł się do Rozwadowa, dawnego miasteczka nad Sanem, obecnie stanowiącego dzielnicę Stalowej Woli. Od 2004 ponownie mieszka i pracuje w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie