Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galary już czekają w porcie. Flisacy z Ulanowa przygotowują się do sezonu (zdjęcia)

Konrad SINICA [email protected]
Do wodowania galarów potrzeba kilkunastu osób. Każda z łodzi waży kilkaset kilogramów.
Do wodowania galarów potrzeba kilkunastu osób. Każda z łodzi waży kilkaset kilogramów. Konrad Sinica
Członkowie Bractwa Flisackiego pod wezwaniem świętej Barbary z Ulanowa zebrali się przy przystani rzecznej na Sanie, aby spuścić galary do wody. Łodzie są już gotowe na rozpoczęcie wodniackiego sezonu.

[galeria_glowna]
Galary to charakterystyczne łodzie, których dawniej używano do transportu towarów w dół rzeki. Ich rufy i dzioby są lekko podniesione ku górze. Te drewniane, prostokątne łodzie do dzisiaj można spotkać w Ulanowie, który jest nazywany stolicą flisactwa polskiego.

WODNIACKA PRZYGODA

Jesienią, po zakończonym sezonie, flisacy wyciągają łodzie na brzeg. Galary zimują odwrócone do góry dnem. Wiosną są przewracane i ponownie wodowane. Przed każdym sezonem łodzie trzeba odświeżyć. Po zimie z dna galarów na gorąco ściąga się starą warstwę smoły i nakłada nową. Łodzie impregnuje się również od środka.

- Chodzi o to, żeby jednostki były bezpieczne i nie nabierały wody podczas pływania - wyjaśnia Kamil Chmielowski, Cechmistrz Wtóry Bractwa Flisackiego pod wezwaniem świętej Barbary z Ulanowa.
W sezonie trwającym przeważnie od kwietnia do października ulanowskie bractwo organizuje spływy galarami po Sanie. Osoby, które chciałyby poczuć smak wodniackiej przygody mogą skontaktować się cechmistrzem Andrzejem Szoją pod numerem telefonu 608-667-775.

WIELKI JUBILEUSZ

Rozpoczynający się sezon już od samego początku będzie dla tutejszych flisaków wyjątkowy, bo w tym roku w Ulanowie organizowane są podkarpackie obchody 95-lecia istnienia Ligi Morskiej i Rzecznej. Uroczystość odbędzie się w sobotę, 27 kwietnia.

Obchody rozpoczną się od uroczystej mszy świętej. Początek nabożeństwa zaplanowano na godzinę 10. Następnie goście przemaszerują do Gminnego Centrum Kultury, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości. W programie znajdzie się między innymi konferencja naukowa "Flisactwo jako produkt turystyczny ziemi niżańskiej - szanse i zagrożenia" oraz "Znaczenie Ligi Morskiej i Rzecznej w Polsce".

Następnie odbędzie się część artystyczna pod hasłem "Głosy niesione wodą", a w niej sztuka "Frycowy pacierz" oraz koncert Kapeli Flisackiej. W programie znajdą się również otwarcie wystawy, podsumowanie konkursów i wręczenie podziękowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie