Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Gałązka sosny" - nagrody dla twórców kultury wręczone

Zdzisław Surowaniec
Laureaci, od prawej Anatol Diaczyński, Dionizy Garbacz oraz Zofia Życzyńska-Bajek i Mariusz Bajek.
Laureaci, od prawej Anatol Diaczyński, Dionizy Garbacz oraz Zofia Życzyńska-Bajek i Mariusz Bajek. Zdzisław Surowaniec
Po raz czternasty wręczone zostały Nagrody Miasta Stalowej Woli "Gałązka sosny" w dziedzinie kultury. Otrzymują je osoby i instytucje wyróżniające się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury, związane ze Stalową Wolą lub działające na jej rzecz.

Nagroda jest nie tylko prestiżowa i honorowa, ale i bardzo konkretna, bo związana z otrzymaniem pieniędzy. Nominować kandydatów do nagrody może każdy - od pojedynczych mieszkańców, po zespoły ludzi czy instytucje.

OCENIA KAPITUŁA

Wstępną ocenę kandydatów robi kapituła powołana przez prezydenta miasta. Ostateczna decyzja należy do samego prezydenta. I zdarzało się, że te oceny się rozmijały. Tak było przed kilku laty, kiedy jury odrzuciło kandydaturę spektaklu przygotowanego przez jeden z zawodowych teatrów, a prezydent właśnie temu teatrowi przyznała "Gałązkę". Kapituła musi się bowiem mierzy z takim problemem jak ocena tego, co robią zawodowcy, za co dostają pieniądze i porównanie z tym, co robią amatorzy, którzy nie dostają grosza za swoją działalność.

W tym roku kapituła rozpatrywała dwadzieścia wniosków, z czego osiem w kategorii literatura, pięć w kategorii wydarzenia kulturalne i siedem w kategorii szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki.

TRZY OPOWIADANIA

Laureatem w kategorii literatura został Anatol Diaczyński - autor książki "Tętent koni przez wieki", składającej się z trzech opowiadań, w których spotykają się odmienne światy: współczesny, XVII - wieczny i prehistoryczny. Autor zabiera czytelnika w podróż na tereny dzisiejszych stepów Kazachstanu, przybliżając tamten krajobraz, jego egzotykę, historię, a także na tereny Ziemi Sandomierskiej sprzed 400 lat i czasy współczesne. Związany ze Stalową Wolą od ponad dwudziestu lat Diaczyński wydał dziewięć pozycji książkowych, głównie dotyczących losu Polaków zesłanych do Kazachstanu i ich trudnych powrotów do ojczyzny przodków.

W kategorii wydarzenie kulturalne "Gałązka" trafiła do Zofii Życzyńskiej-Bajek i Mariusza Bajka. Są autorami projektu "Cerkwie pogranicza". Zrealizowali trzy duże wystawy rysunków Mariusza Bajka (jedna z nich w Stalowej Woli) przedstawiające najcenniejsze zabytki drewnianej architektury cerkiewnej z terenów Polski południowo-wschodniej oraz opracowali album z ilustracjami cerkwi prezentowanych na wystawach wraz z ich obszernym opisem.

PUBLICYSTA I HISTORYK

W kategorii "szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki" nagroda trafiła do Dionizego Garbacza - autora scenariusza i reżysera serii filmów dokumentalnych o historii Stalowej Woli oraz autora albumu "Stalowa Wola duma Centralnego Okręgu Przemysłowego". Jest publicystą, dziennikarzem, autorem kilkudziesięciu książek poświęconych historii Stalowej Woli i regionu. Od 35 lat opisuje, dokumentuje, fotografuje i filmuje wszelkie aspekty życia Stalowej Woli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie