Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gaudeamus Igitur w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu

KLAUDIA TAJS [email protected]
Pielęgniarstwo wybrało ponad 100 osób, wśród których jest 15 studentów.
Pielęgniarstwo wybrało ponad 100 osób, wśród których jest 15 studentów. Klaudia Tajs
Ponad 300 nowych studentów z kierunków stacjonarnych i wieczorowych zainaugurowało w środę rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu.

Nowym kierunkiem jest między innymi pielęgniarstwo, które studiuje ponad 100 studentek i kilkunastu studentów. Pielęgniarstwo to odpowiedź na coraz mniej chętnych do zawodu.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która kształci od 2001 roku to kilka kierunków, w tym dwa nowe. Młodzież wybiera między europeistyką, bezpieczeństwem wewnętrznym, pedagogiką, pedagogiką specjalną, polityką społeczna oraz turystką i rekreacją. Nowym kierunkiem jest pielęgniarstwo oraz finanse i rachunkowość.

DLA POTRZEB RYNKU

Po immatrykulacji studentów I roku wykład inauguracyjny wygłosił profesor Antonii Niedzielski. Z kolei dr Paweł Maciaszczyk, rektor uczelni w inauguracyjnym przemówieniu kolejny raz podkreślił, że uczelnia zmienia charakter i ofertę kształcenia, dostosowując ją do wymogów rzeczywistości. Nie bez znaczenia jest także zapotrzebowanie wśród lokalnych przedsiębiorców i tych, którzy prowadzą swoją działalność w całym regionie. Rektor podziękował także osobom, które wspierają uczelnię oraz wspierały go w uruchomieniu nowych kierunków, w szczególnie pielęgniarstwa.

- Naszą młodzież kształcić będą profesorowie, lekarze, pielęgniarki naczelne, oddziałowe, oraz praktycy - mówił rektor Maciaszczyk. - Zajęcia będą odbywały się w pracowniach wyposażonych w wysokiej klasy sprzęt dydaktyczny, w tym inkubatory, fantomy do pielęgnacji i aparaty do EKG. Dzięki wsparciu wielu osób uczelnia otworzyła trzy pracownie umiejętności pielęgniarskich oraz dwie pracownie anatomii. Nieocenionym wsparciem finansowym w procesie tworzenia laboratorium była dotacja marszałka województwa Władysława Ortyla, który sfinansował dwie trzecie całego przedsięwzięcia. Wsparcie otrzymaliśmy także ze strony Norberta Mastalerza, prezydent miasta.

SZANSA NA PRACĘ

Pielęgniarstwo wybrało ponad 100 osób. Przeważają panie. Wśród przyszłych pielęgniarek jest Natalia Guźla z Zabrnia w gminie Grębów. - Ten kierunek jest dużą szansą dla całego regionu - mówiła Natalia. - Zdecydowałam się z tego względu, że jest zapotrzebowanie na ten zawód. To także chęć pomocy innym. Na razie ćwiczymy w pracowniach, zajęcia są bardzo interesujące, ponieważ wykładowcy dzielą się swoimi doświadczeniami z pracy zawodowej.

Uruchomienie pielęgniarstwa poprzedziły badania lokalnego rynku i rozmowy władz uczelni z dyrekcją szpitali, z których jednoznacznie wynika, że absolwenci pielęgniarstwa nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy, ponieważ okoliczne szpitale w najbliższych latach planują rozbudowę i stworzenie nowych oddziałów. Tymczasem coraz większą bolączką jest brak pielęgniarek, które albo wyjechały do pracy za granicę, albo za kilka lat przejdą na emeryturę.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu TARNOBRZESKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie