MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie są burze w Polsce 4.06.2024? Zobacz informacje o wyładowaniach atmosferycznych

Redakcja Wiadomości
Redakcja Wiadomości
Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące burz w Polsce
Sprawdzamy najnowsze informacje dotyczące burz w Polsce Dariusz Bloch
Gdzie jest burza w Polsce? Sprawdź nasz artykuł, w którym znajdziesz aktualne informacje prosto z Facebooka. Śledzimy popularne profile na Facebooku, które zajmują się tematyką burzową. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, gdzie aktualnie może grzmieć w naszym kraju. Sprawdź pogodę burzową w Polsce.

Burze to gwałtowne i niebezpieczne zjawiska pogodowe, które mogą wyrządzić wiele szkód. Dlatego warto sprawdzać informacje dotyczące sytuacji burzowej w Polsce, aby być na bieżąco. Gdzie jest burza? Śledź z nami najnowsze wiadomości z Facebooka.

Burze w Polsce - 4.06.2024

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, burze, opady gradu

Ostrzeżenie meteorologiczne Jarosława Turały: Intensywne opady deszczu, burze, opady gradu. Autor opracowania: https://www.facebook.com/meteoexpert/


TO CO SIĘ STAŁO W BIELSKU-BIAŁEJ, PRZEJDZIE DO HISTORII POLSKIEJ METEOROLOGII Za nami niezwykle deszczowa doba, zwłaszcza w południowej części województwa Śląskiego. Stacja IMGW Bielsko-Biała zmierzyła opad atmosferyczny za minione 24 godz. i wyniósł on aż 127,3 mm. Ciężko tutaj napisać coś innego jak to, że mieszkańcy tego 160-tys. miasta mają do czynienia z prawdziwą klęska żywiołową. Tak skrajnie nawalny i zarazem wielkoskalowy opad atmosferyczny spowodował natychmiastowe zatopienie miasta, gwałtowne wezbrania rzek i potomków i przedzieranie się wód przez wały przeciwpowodziowe. Jak "bardzo" padało i "ile to właściwie jest" 127,3 mm opadu? 🤔 Dla porównania zestawiliśmy poniżej NAJWYŻSZE zarejestrowane w całej historii pomiarów dobowe sumy opadowe w wybranych stacjach IMGW województwa łódzkiego. Kształtują się one następująco: 💧 Wieluń 78,7 mm (1997) 💧 Łódź 99,8 mm (1980) 💧 Sulejów 112,7 mm (2016) 💧 Poddębice 75,5 mm (2002) 💧 Łask 76,3 mm (1997) 💧 Sieradz/Dzigorzew 71,7 mm (2019) 💧 Dobryszyce 99,8 mm (1975) W Sieradzu dotychczas zmierzona najwyższa dobowa suma opadów atmosferycznych w całej historii pomiarów to zaledwie... 56% tego, co spadło minionej doby w Bielsku Białej. W Poddębicach jest to 59%, w Łasku 60%, a w Wieluniu - niespełna 62%. Przepaść, absolutna przepaść. Jedynie w Sulejowie udało nam się odnaleźć raz przekroczoną "setkę", aczkolwiek wydaje to się być klasyczny wyjątek potwierdzający regułę, że u nas "nigdy tak nie padało". Oczywiście, mówimy tutaj jedynie o pojedynczych stacjach pomiarowych, które mogą (i zapewne nie oddają całej rzeczywistości). Punktowo w niektórych miejscach mogły przecież zdarzać się w historii potężne opady, które umknęłyby prowadzonym statystykom (nie da się też wszystkiego wszędzie zmierzyć). Wydaje się jednak mało prawdopodobne, żeby w historii pomiarów w województwie łódzkim kiedykolwiek mogła zostać osiągnięta tudzież przekroczona bariera 127,3 mm opadu dobowego, jak dzisiaj w Bielsku-Białej. Trzymajcie się tam w Bielsku! Grafika: IMGW


🔴Stany alarmowe pojawiły się w kolejnych miejscach, a suma opadów na stacji pomiarowej w Wapienicy przekroczyła 150 mm. W kraju rozwnięły się już także burze z kolejną porcją silnych opadów deszczu, lokalnie z gradem. Między innymi w Bielsku- Białej zostal też ogłoszony alarm przeciwpowodziowy, do pomocy zadysponowano także Terytorialsów. Służby mają dziś niestety pełne ręce roboty. 🚒 Nagranie: Użytkownik Systemu Raportów, Mateusz, Sułoszowa (woj. małopolskie). ⚠Dajcie znać jak aktualnie wygląda sytuacja w południowej Polsce, jeśli macie możliwość podeślijcie- zdjęcia i filmy. Pamiętajcie jednak o swoim bezpieczeństwie!


Na linii Lublin-Sandomierz oraz w Bieszczadach rozpoczęła się aktywność burzowa. Obserwuje się lokalnie bardzo szybki rozwój komórek burzowych skutkujących opadami deszczu o natężeniu nawet 10-12 mm/10 min. W obszarach zurbanizowanych może dochodzić do powodzi błyskawicznych i lokalnych podtopień. Na razie nie zanotowano silniejszych porywów wiatru.


Jak wygląda u Was sytuacja? Występowały burze? Pada? Raportujcie poniżej w komentarzach lub w wiadomości na messengerze! ⛈️⚠️


🔴Kolejne 3 stacje notują stan alarmowy: na Skawince w Radziszowie, oraz Stryszawce i Skawie w Suchej Beskidzkiej. Natomiast poziom wody na rzece Biała w Czechowicach Bestwinie, obniżył się do stanu ostrzegawczego. ℹ️Aktualnie najwyższy stan wody notuje się na rzece Iłowica w Czechowicach Dziedzicach, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 102 cm i wynosi 522 cm, jednak jego trend jest malejący. Do godziny 12:00, na 6 stacjach suma dobowa opadu deszczu, przekracza 100 mm: ➡️ Wapienica 150,5 mm ➡️ Bielsko Biała 136,5 mm ➡️ Brenna 120,2 mm ➡️ Ustroń-Równica-Wieś 113,4 ➡️ Błatnia 108,8 mm ➡️ Straconka 101,3 mm 📢W związku z burzami i intensywnymi opadami deszczu straż pożarna w woj. śląskim, od północy odnotowała aż ponad 900 interwencji. Natomiast w Małopolsce liczba interwencji wynosi 335. Strażacy mają ciężką dobę a zgłoszenia wciąż napływają. W Bielsku - Białej został ogłoszony alarm przeciwpowodziowy. 🎥Nagranie przedstawiające Wisłę z Drogomyśla w woj. śląskim, nadesłał Dawid Sobik.


Powódź blyskawiczna w Porąbce, woj. Małopolskie! 🌧⛈️⚠️


Kolejne komórki burzowe występują już w naszym województwie. Główne zagrożenie ponownie po stronie intensywnych opadów deszczu oraz opadów gradu. Duże prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska training storms. Kierunek przemieszczania się komórek burzowych można śledzić w aplikacji Monitor Burz Raporty jak zawsze na Podkarpacie - Raporty zjawisk Meteorologicznych


Niestety, z uwagi na opady deszczu o zmiennym charakterze oraz intensywności, które w ostatnich godzinach nawiedziły tereny województwa wylewają strumyki, rzeczki i inne cieki wodne. Akumulacja opadów z ostatnich godzin miejscami dochodzi jak i przekracza 30-40 mm/m2, doprowadzając do zalań oraz podtopień. Dzisiaj również trzeba się liczyć z opadami deszczu, głównie o charakterze konwekcyjnym.


[AKTUALIZACJA 11:56] W pasie od woj. Śląskiego aż po Lubelskie w dalszym ciągu występują intensywne i groźne opady deszczu. Najsilniejsze mogące powodować kolejne podtopienia, zalania, a także powodzie błyskawiczne występują w zachodniej Małopolsce i na południowo-wschodnich obszarach woj. Śląskiego. Podwyższone ryzyko podtopień i zalań występuje również w woj. Lubelskim i Świętokrzyskim, gdzie doszło do powstania burz. Burze przemieszczają się bardzo powoli co powoduje duże akumulacje opadów. W ciągu nadchodzących godzin prognozuje się również powstanie zjawiska training storms, czyli przechodzenia wielu burz nad jedną lokalizacją. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, więc prosimy o nie lekceważenie sytuacji i obserwacje komunikatów publikowanych przez różne strony pogodowe. EDIT: W woj. Małopolskim strażacy interweniowali już 335 razy. Liczba zgłoszeń w dalszym ciągu przybywa!


ZOBACZ KONIECZNIE

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gdzie są burze w Polsce 4.06.2024? Zobacz informacje o wyładowaniach atmosferycznych - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie