Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa kolędnicza „Herody” z Łazor na pudle Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
„Herody”, zwane „żywą szopką” to widowiska, które opierają się na wątkach biblijnych
„Herody”, zwane „żywą szopką” to widowiska, które opierają się na wątkach biblijnych Grupa kolędnicza "Herody"
Grupa kolędnicza „Herody” z Łazor działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Harasiukach w powiecie niżańskim wzięła udział 10 lutego w 46. Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej.

W czasie Góralskiego Karnawału zaprezentowało się 50 grup kolędniczych z terenu Polski. Kolędnicy z Łazor za widowisko „Herody” zajęli III miejsce (ex aequo).

Grupa wystąpiła w składzie: Józef Kusz - Herod, Józef Krasny - Kapitan, Artur Siek - Hetman, Kacper Wnuk - Żołnierz I, Szymon Rejman - Żołnierz II, Janusz Kusz - Żyd, Waldemar Dudek - Anioł, Krzysztof Chodara - Diabeł, Paweł Harasiuk - Śmierć, Jan Gumiela, Maksymilian Kucharuk, Jan Gumiela, Maksymilian Kucharuk - kapela

Zespół Herodów z Łazor każdego roku dostaje najwyższe wyróżnienia. W 2015 roku Zespół kolędniczy Herody otrzymał Złotego Turonia na Wojewódzkim Przeglądzie Widowisk Kolędniczych w Kolbuszowej. W 2016 roku na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie zdobyli I miejsce. I tak jest od lat.

„Herody”, zwane niekiedy „żywą szopką” to widowiska, które opierają się na wątkach biblijnych. W przypadku kolędniczego zespołu z Łazor, obok wątków nawiązujących do historii Narodzenia Jezusa Chrystusa pojawiły się elementy nawiązujące treścią do współczesności. Członkowie zespołu z Łazor odnieśli mistrzostwo w odgrywaniu poszczególnych postaci. Wybitna rola aktorska Żyda, niezwykle malownicza i trudna do odegrania postać została przedstawiona wręcz wyśmienicie. Mowa tu o gestach, jak i dykcji. Interesującym punktem widowiska było odśpiewanie, kolędowanie dziewcząt jako niezbędnik dawnego obrzędu. Jednym z ostatnich punktów widowiska był taniec z kolędnikami. Tańczący kolędnicy uzmysłowili wszystkim, że czas karnawału dobiega końca. - Państwa prezentacja to przywołanie polskiej tradycji, obchodów tak nam znajomej z młodych lat” – podkreślili organizatorzy.

Organizatorzy przeglądu zauważają, że kiedyś przeważało chodzenie po kolędzie w plenerze. Dziś grupy kolędnicze pokazują się wyłącznie na senie. - Szkoda, że zniknął zwyczaj chodzenia w plenerze - mówią folkloryści. Charakterystyczne dla kolędników jest to, że nie ma wśród nich kobiet. Kobiety nie kolędowały.

POLECAMY RÓWNIEŻ:


O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Studniówki 2018. Zobacz nasze najpiękniejsze dziewczyny

QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Osoby o tych imionach zdradzają częściej. Twoje imię znalazło się na liście?

QUIZ. Najczęstsze błędy językowe. Mówisz poprawnie?

Mężczyźni noszący to imię są najwierniejsi [LISTA]

ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski. Najważniejsze informacje z kraju. Jeden zlecił, drugi zabił. Poszło o kobietę

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie