Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia i pamięć

Marzena SMORĘDA [email protected]
W Michniowie znajduje się zbiorowa mogiła mieszkańców wsi spacyfikowanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców.
W Michniowie znajduje się zbiorowa mogiła mieszkańców wsi spacyfikowanej w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Muzeum w Michniowie
Tym razem odwiedzamy Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Tu można dostać kolejną pieczątkę w paszporcie Świętokrzyskie Miejsca MOC-y. Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim w Kielcach wędrujemy śladami Świętokrzyskich Miejsc Moc-y. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego, Adama Jarubasa, pomożemy odkryć turystom najciekawsze miejsca naszego regionu. Tym razem jest to Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Michniów to wieś położona w województwie świętokrzyskim, w gminie Suchedniów, nieopodal Suchedniowa i drogi krajowej numer 7. Znajduje się tu Muzeum Martyrologii Wsi Polskich.Od końca lat 50. przyjeżdżają do Michniowa wycieczki turystyczne, by odwiedzić to szczególne w historii naszego kraju miejsce, doszczętnie spalone i spacyfikowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Akcja ta miała miejsce 12 i 13 lipca 1943 roku jako odwet na mieszkańcach wsi, którzy współpracowali z partyzantami.

Hitlerowskie komando otoczyło wówczas wieś kordonem żandarmów i rozpoczęło akcję pacyfikacyjną. Zamordowane zostały 203 osoby. Stu mieszkańców spalono żywcem w domach i stodołach lub zastrzelono, ponad pięćdziesiąt osób wywieziono do obozów. Szczątki zamordowanych spoczywają w zbiorowej mogile, na której zaraz po wojnie postawiono kamienną tablicę z nazwiskami ofiar.

W 1979 roku powstała idea zorganizowania w Michniowie ogólnopolskiego Mauzoleum Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej w czasie II wojny światowej. W 1983 roku powstał społeczny komitet budowy Mauzoleum, a w roku 1990 Fundacja - Pomnik Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej. W 50. rocznicę pacyfikacji poświęcono pomnik "Pieta Michniowska", w 1997 roku w miejsce dotychczasowej skromnej izby pamięci w drewnianej chacie, powstał Dom Pamięci, mieszczący stałą wystawę i ośrodek badawczy gromadzący dokumentację męczeństwa polskiej wsi w czasie II wojny światowej.

W Muzeum można oglądać wystawy zdjęć i dokumentów z okresu II wojny światowej, militaria ze zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej, prasę konspiracyjną, zbiór numizmatów i odznaczeń wojskowych, zdjęcia i obrazy dowódców zgrupowań i oddziałów partyzanckich działających na terenie Kielecczyzny.
Prezentowane są też zdjęcia przedstawiające przedwojenny Michniów, wieś z lat okupacji oraz zdjęcia wykonane przez Niemców w trakcie i po pacyfikacji wsi. Komentarzem do zdjęć są relacje świadków pacyfikacji.

Mottem wystawy są słowa papieża Jana Pawła II: "Świat powinien wiedzieć ile nas Polaków, kosztowało prawo do swojego miejsca na ziemi".

Adres

Michniów, 26-130 Suchedniów, tel. 041-254-51-62, e-mail: [email protected]
Zespół Mauzoleum obejmuje także symboliczny cmentarz, na którym każda męczeńska polska wieś ma mieć swój krzyż. Dotychczas upamiętniono krzyżami 230 wsi. Wśród nich między innymi wsie spacyfikowane w 1940 roku w czasie akcji przeciw oddziałowi majora "Hubala", 7 wsi w Lasach Janowskich, gdzie 2 lutego 1944 roku Niemcy zamordowali łącznie 1250 osób, wsie zamojskie, góralska Ochotnica, podkrakowskie Radwanowice, gdzie niemieccy żandarmi ukrzyżowali sołtysa, zbiorowy pomnik polskich wsi na Wołyniu i wiele innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Historia i pamięć - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie