Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpania. Ronda. Arena do walki z bykami (zdjęcia)

Marzena Kądziela
XVIII-wieczna arena w Rondzie
XVIII-wieczna arena w Rondzie Marzena Kądziela
Przed Plaza de Toros w andaluzyjskiej Rondzie stoi wielki pomnik byka. Podczas jedynej w roku korridy odbywającej się we wrześniu są tu ogromne tłumy. W październiku turystów w Rondzie jest znacznie mniej, dzięki czemu bez trudu oglądamy najstarszą w Hiszpanii arenę do walki z bykami.

[galeria_glowna]

Hiszpania. Ronda. Arena do walki z bykami (zdjęcia)
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

Najstarsza, wciąż działająca arena do walki z bykami, powstała w mieście Ronda w latach 1783 - 1785. Swą sławę zawdzięcza jednemu z największych toreadorów hiszpańskich Pedro Romero (1754 - 1839), który pozbawił życia kilkaset, a może nawet kilka tysięcy byków sam nie odniósłszy większych obrażeń. Romero uznawany jest za twórcę nowoczesnej korridy. Ta nowoczesność polegała na tym, że toreador jako pierwszy zszedł z konia i walczył z bykami na stojąco. Jego postać możemy oglądać między innymi na obrazach i rycinach słynnego malarza Francisco Goi. Zresztą toreadorzy cieszą się w Andaluzji ogromnym szacunkiem. Podczas korridy, przed hotelem, w którym mieszkają, koczują ponoć tłumnie piękne dziewczęta mające nadzieję na spotkanie z bohaterami.

Hiszpania. Ronda. Arena do walki z bykami (zdjęcia)
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

PIĘCIOTYSIĘCZNA WIDOWNIA

Od nazwiska malarza wzięła nazwę wielka korrida i święto miasta - Feria Goyesca. Aby zdobyć bilety na tę korridę, należy rezerwować je na wiele miesięcy wcześniej. A ich koszt, w zależności od miejsca siedzenia waha się od kilkudziesięciu do 130 euro. U koników handlujących biletami przez areną ceny dochodzą do kilkuset euro.

Miejsce siedzenia jest bardzo ważne przede wszystkim ze względu na to, iż korrida odbywa się podczas dnia. A w dzień andaluzyjskie słońce przygrzewa niemiłosiernie, stąd najbardziej kosztowne są miejsca zacienione. Na galerii jest oczywiście także loża dla prezydenta areny i VIP-ów. Bywa tu między innymi miłośniczka korridy i wszelkich skandali 85-letnia księżna Cayetana, która na początku października tego roku poślubiła skromnego urzędnika państwowego młodszego o 24 lata.

Na galerii mieści się około 5000 osób. Najciekawsze są miejsca na murku, tuż za barierą odgradzającą arenę od publiczności. Za siedzenie na nich, czasami dość niebezpieczne, miłośnicy podnoszenia sobie poziomu adrenaliny płacą dodatkowo.

Hiszpania. Ronda. Arena do walki z bykami (zdjęcia)
Marzena Kądziela

(fot. Marzena Kądziela)

BYCZA DROGA I MUZEUM

Oprócz areny i galerii turyści oglądają całą drogę, jaką przechodzą byki od momentu wkroczenia do obiektu, aż do wybiegu. Widzimy korytarze, mocne rygle, zapadki i pojedyncze cele dla zwierząt.

A w Museo Taurino podziwiamy wspaniałe stroje toreadorów, nakrycia głowy, narzędzia, których używali bohaterowie korridy. Są plakaty informujące o dorocznym spektaklu, zdjęcia miłośników korridy, jak Orsona Wellesa czy Ernesta Hamingwaya. Są też ryciny samego mistrza Fransisco Goi.

Trudno po wizycie w Plaza de Toros uniknąć dyskusji na temat korridy, która w samej Hiszpanii ma zarówno przeciwników jak i zwolenników. W Katalonii już od przyszłego roku nie wolno będzie organizować walk z bykami.
- Ale Andaluzja to nie Katalonia - tłumaczy miejscowy przewodnik. - Korrida to nasza tradycja. Byki, zanim trafią na arenę, pasą się na rozległych pastwiskach. Giną szybko, na arenie, a nie w rzeźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hiszpania. Ronda. Arena do walki z bykami (zdjęcia) - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie