Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Holandia. Nowe Madurodam

Janusz Krupa
Janusz Krupa
Madurodam ma już 60 lat. Oficjalne otwarcie odbyło się 2 lipca 1952 r. Jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów z Polski atrakcji Holandii i ma bardzo interesującą historię. Madurodam powstało z dwóch powodów: jako pomnik wojenny i jako fundacja charytatywna.

[galeria_glowna]
Założycielami byli Pani B. Boon-van der Starp i Państwo Maduro, z Willemstad w Curacao, którzy pragnęli wznieść pomnik poświęcony pamięci ich jedynego syna Georga. Będąc więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau zmarł on na tyfus w lutym 1945 r. Przed wojną był studentem prawa na uniwersytecie w Lejdzie. Za swoje bohaterskie czyny z pierwszych dni wojny został pośmiertnie odznaczony Orderem Wojskowym Wilhelma, najwyższym odznaczeniem wojennym Królestwa Niderlandów.

Państwo Maduro po spotkaniu z Panią Boon-van der Starp, członkiem Fundacji Wspierającej Sanatorium dla Holenderskich Studentów, które powstało w 1947 r. w Laren, zamiast wznosić zwykły pomnik postanowili sfinansować budowę miniaturowego miasteczka. Zyski z jego działalności przekazywane były Holenderskiemu Studenckiemu Sanatorium w Laren. W 1964 r. gruźlica przestała występować wśród studentów holenderskich i sanatorium zostało zamknięte. Od tego czasu działa Fundacja Wspierająca, która finansowo wspomaga społeczne i kulturalne instytucje dla młodych ludzi pełno- i niepełnosprawnych.

Układ przestrzenny Madurodam od momentu otwarcia w 1952 r. pozostał niezmieniony do jesieni 2011 r. W 1996 r. miasteczko zostało jedynie powiększone. Powstały: wejście usytuowane pomiędzy dwiema groblami z dużą latarnią morską, a także dwa wielofunkcyjne pomieszczenia konferencyjne i sala wystawowa. Największy projekt budowlany po rozbudowie to odnowione lotnisko Schiphol w Amsterdamie, otwarte w 2003 r.

Aby związać młodzież z Madurodam, w 1952 r. postanowiono ustanowić Młodzieżową Radę Miasta. Co roku w haskich szkołach wybiera się do niej przedstawicieli. Wybrani młodzi radni piastują swoją funkcję przez dwa lata, a od 1980 r. również wybierają spośród siebie burmistrza. Burmistrz i radni uczestniczą we wszystkich oficjalnych ceremoniach i oficjalnie zatwierdzają nowe modele. Pierwszym burmistrzem Madurodam została księżna Beatrix, następczyni tronu, i do chwili wstąpienia na tron w 1980 r. nieprzerwanie pełniła tę funkcję.

Z okazji obchodzonej w tym roku 60. rocznicy swego istnienia Madurodam, zostało zamknięte na okres kilku miesięcy i poddane gruntownej rekonstrukcji. Po przebudowie nadal jest miejscem, gdzie można zobaczyć wszystko to z czego słynie Holandia i doskonałym punktem startowym do podróży po tym kraju. Zmienił się tylko sposób zwiedzania - z biernego na interaktywny oraz sposób przekazywanian informacji. Ich wybór zależy od odwiedzających. Informacje można znaleźć korzystając z punktów info przy miniaturach i na ekranach, na których można obejrzeć filmy.

Charakterystyczne miniatury w skali 1:25 pozostały sercem Madurodam. Zostały zaprezentowane w trzech nowych częściach tematycznych:
StedenRijk - stare miasto i historia, kultura, architektura, rodzina królewska, sztuka i wielcy Holendrzy
WaterRijk - walka z wodą, woda jako przyjaciel, budowanie Holandii, morze, porty, poldery
VindingRijk - handel, transport, rolnictwo, współczesna architektura i znane holenderskie projekty na świecie

Każdy z odwiedzających przy zakupie biletu otrzymuje mapę Madurodam z zaznaczonymi częściami tematycznymi oraz atrakcjami interaktywnymi stanowiskami i ekranami. Obok niektórych miniaturowych modeli znajdują się ekrany. Wystarczy przesunąć i zeskanować swoją kartę, aby włączyć film. Madurodammertjes, od stewardesy do surferów, podają interesujące fakty dotyczące modeli jednocześnie ucząc wielu nowych rzeczy na temat Holandii. Przy innych miniaturach znajdują się słupki bez ekranów z oznaczonymi miejscami do skanowania kart. Skanując na nich kartę dodaje się do swojej kolekcji kolejne filmy. Odtworzenie całej kolekcji odbywa się na którymś z ekranów umieszczonych w ścianach znajdujących się wokół każdej z tematycznych części Madurodam. Równocześnie można sprawdzić swoją wiedzę odpowiadając na pytania pojawiające się na ekranach. W nowym Madurodam pojawiły się też nowe miniaturowe postacie, tzw. Madurodammertjes wzięte prosto z życia, które opowiadają własne holenderskie historie. Jest tu stewardesa, realizator świateł, robotnicy portowi, pilot, surferzy i wiele innych. Są też postacie związane z bogatą historią Holandii

Park stał się bardziej interaktywny. Można tutaj spróbować załadować kontenerowiec w porcie w Rotterdamie, wziąć udział w aukcji kwiatów, popróbować sił jako realizator świateł, czy przekonać się, które wiatraki są wydajniejsze, z jaką siłą napiera woda czy ile waży holenderski ser.

Pomyślano też o dzieciach. Kiedy rodzice lub opiekunowie korzystają z chwili odpoczynku na tarasie kawiarni Panorama, ich pociechy mogą spalić nieco energii na wybudowanym specjalnie dla nich placu zabaw Waddenzee przylegającym do tarasu. Zjeżdżalnie, huśtawki, "małpie drążki" i inne jedyne w swoim rodzaju sprzęty zachęcają do poszukiwań, zdobywania doświadczeń, a przede wszystkim wspólnej, radosnej zabawy.

Godziny otwarcia w 2012 r.

Madurodam otwarte jest we wszystkie dni tygodnia
1 lipca - 31 sierpnia 09.00 - 21.00
1 września - 31 października 09.00 - 19.00
1 listopada - 31 grudnia 09.00 - 17.00

Ceny biletów wstępu

Dorośli 14,50 euro
Dzieci (3 - 11 lat) 10,50 euro
Kasy zamykane są na godzinę przed zamknięciem parku

Dojazd

Jadąc samochodem w Hadze, należy kierować się drogowskazami na "Scheveningen Haven", a następnie drogowskazami na "Madurodam". Na miejscu można skorzystać z parkingu, który znajduje się obok Madurodam. Całodzienne parkowanie samochodu kosztuje 7,50 euro. Aby dojechać do Madurodam komunikacją miejską należy przy Dworcu Centralnym w Hadze lub dworcu Holland Spoor wsiąść do tramwaju linii nr 9 jadącego w kierunku Scheveningen i wysiąść przy Madurodam. W godzinach szczytu kursuje dodatkowo tramwaj nr 8. Ze Scheveningen można dojechać również tramwajem nr 9 jadącym w kierunku Vrederust lub autobusem nr 22 jadącym w kierunku Duinzigt i wysiąść na przystanku Plesmanweg.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Holandia. Nowe Madurodam - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie