Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

HSW i Mista sprzedadzą dziesiątki maszyn budowlanych

Zdzisław Surowaniec
Takie spycharki gąsienicowe TD-15M byłyby sprzedane do Kazachstanu.
Takie spycharki gąsienicowe TD-15M byłyby sprzedane do Kazachstanu. fot. Zdzisław Surowaniec
Hucie Stalowa Wola szykuje się realizacja kontraktu na sprzedaż maszyn budowlanych - ładowarek i spycharek, o jakim przez ostatnie lata można było tylko pomarzyć. Jeśli dojdzie do szczęśliwego finału, HSW może mówić o wielkim szczęściu.

20,5 ton

Ładowarka kołowa 534E ma moc silnika 227 KM, pojemność łyżki 3,4 m sześc., waży 20,5 tony. Spycharka gąsienicowa TD-15M ma moc silnika 190 KM, pojemność lemiesza od 3,6 do 5,95 m sześc., masę eksploatacyjną w zależności od wyposażenia od 20,6 do 21,6 ton.

Dressta - spółka zależna Huty Stalowa Wola, sprzedająca maszyny na rynku międzynarodowym, podpisała w ubiegłym tygodniu w Kazachstanie kontrakt na dostawę 50 maszyn produkcji HSW, w tym 30 ładowarek 534E i 20 spycharek gąsienicowych TD-15M. Dodatkowo, kontrakt zawarty przez Dresstę obejmuje sprzedaż 40 równiarek produkcji innej stalowowolskiej firmy - Misty.

AUTOSTRADA I SZLAK

Odbiorcą maszyn jest firma leasingowa podległa Ministerstwu Transportu i Komunikacji Kazachstanu. Wszystkie maszyny są przeznaczone do budowy i utrzymania dróg, w tym budowy autostrady z Aktobe do Czimkent oraz budowy trzech odcinków mitycznego Jedwabnego Szlaku, prowadzącego z Chin do Europy.

- Kazachowie chcą rozpocząć prace przy budowie dróg polskimi maszynami już w kwietniu - informuje pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto. Jak dodaje, odbiorca z Kazachstanu nie wyklucza kolejnych zakupów maszyn wyprodukowanych w Hucie Stalowa Wola w drugim półroczu tego roku.

Dressta zorganizowała 8 lutego seminarium dla drogowców w stolicy Kazachstanu - Astanie, przekonując innych potencjalnych użytkowników do zalet polskich maszyn budowlanych. W ostatnim tygodniu lutego Dressta przeprowadzi w Stalowej Woli cykl szkoleń dla użytkowników w zakresie obsługi i serwisu maszyn.

TERAZ BANK

Realizacja kontraktu zależy teraz od przyznania kredytu odbiorcy kazachstańskiemu przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozmowy w tej sprawie rozpoczną się 18 lutego w Warszawie.

Bartosz Kopyto ocenia, że ten kontrakt to ogromny sukces znakomitych handlowców Dressty. - Niemniej do pełnej satysfakcji brakuje nam decyzji Banku Gospodarstwa Krajowego. To przecież dopiero pieniądze uruchomią produkcję - stwierdził.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie