Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Humanitarnie z karpiem. Za przenoszenie ryb w reklamówce grożą kary!

Zdzisław Surowaniec
Ryby powinno się zabijać najlepiej w gospodarstwie rybnym. Ale tradycja kupowania żywej, albo świeżo zabitej ryby trzyma się u nas mocno.
Ryby powinno się zabijać najlepiej w gospodarstwie rybnym. Ale tradycja kupowania żywej, albo świeżo zabitej ryby trzyma się u nas mocno. Zdzisław Surowaniec
Żywych karpi nie można już pakować kupującym do torebek foliowych, czy siatek - przypomniała policja. Zabronione jest także przetrzymywanie ryb w małych zbiornikach, a zabijanie musi odbywać się na za parawanem lub w osobnym pomieszczeniu sklepowym. Obowiązuje to także przy sprzedaży na targu.

17 tys. ton

W tym roku na rynek trafi ok. 17 tys. ton karpi krajowych (w ubiegłym roku 15,6 tys. ton). Import wynosi ok. 1,5 tys. ton. W ubiegłym roku średnia cena hurtowa dla producenta wynosiła ok. 9 zł za kg, w tym roku nie powinna ona wzrosnąć więcej niż o 10-15 proc., czyli będzie to 10-11 zł za kg. Natomiast w sklepie za karpia możemy zapłacić w granicach 15 zł/kg. W ubiegłym roku było to 13 zł/kg.

- Humanitarne traktowane ryby winny być transportowane i przetrzymywane tylko w środowisku wodnym - przypomina policja stalowowolska. Przenoszenie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub w foliowych workach albo koszykach nie jest humanitarnym traktowaniem zwierząt i wyczerpuje znamiona znęcania. Przetrzymywanie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub posiadających jej znikomą ilość jest to również znęcaniem się nad zwierzętami - czytamy na stronie internetowej stalowowolskiej policji.

W KRWAWEJ WODZIE

A że może być inaczej, można się było przekonać w ubiegłych latach na przykład na placu targowym w Stalowej Woli, gdzie karpie sprzedawane były wprost z balii, gdzie pływały w małej ilości zakrwawionej wody. Nawet w jednym z hipermarketów karpi było tak dużo w basenie, że nie miały możliwości poruszania się, a kiedy zepsuło się dotlenianie, dusiły się.

Uśmiercanie zwierząt powinno odbywać się szybko, tylko poprzez uderzenie w głowę. Bezwzględnie nie mogą przyglądać się temu dzieci. Dlatego w punktach sprzedaży, powinny być wydzielone specjalne miejsca, gdzie karp będzie zabijany i patroszony. Osoba, która ma się tym zajmować, powinna mieć wykształcenie co najmniej zasadnicze zawodowe oraz odbyte wymagane prawem szkolenie.

ZAGROŻENIE KARĄ

Przepisy wprowadziły konkretne wymogi, a zatem również kary za ich nieprzestrzeganie. Zachowania takie jak zabicie, uśmiercanie lub ubój zwierzęcia z naruszeniem powyższych przepisów, jak też znęcanie się nad nimi zostały określone w art. 35 ustawy o ochronie zwierząt. Za przestępstwo znęcania odpowiada również nie tylko ten, kto osobiście zadaje zwierzęciu ból lub cierpienie, ale również ten, kto świadomie dopuszcza do takich zachowań innej osoby.

Jak co roku w okresie przedświątecznym prowadzone będą kontrole miejsc sprzedaży żywych karpi i sklepów. - Dlatego apelujemy do państwa o humanitarne traktowanie karpia, nim ten trafi na nasz wigilijny stół - przypomina policja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie