MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huta Stalowa Wola stanęła przez kolejną szansą na zarobienie dużych pieniędzy

Zdzisław Surowaniec
Rosomak w wersji medycznej na salonie obronnym w Kielcach, na wspólnym z HSW stoisku.
Rosomak w wersji medycznej na salonie obronnym w Kielcach, na wspólnym z HSW stoisku. Zdzisław Surowaniec
Do spółki z WB Electronics dostała od polskiej armii zlecenie na wyprodukowanie prototypu bezzałogowej wieży do kołowych transporterów opancerzonych rosomak.

W HSW nie chcą na ten temat udzielać żadnych informacji. Temat traktują jako poufny. Informacja wypłynęła dzięki publikacji Krzysztofa Wileńskiego w "Polsce Zbrojnej". Jak informuje miesięcznik, trzyletnia umowa na prace badawczo-rozwojowe przewiduje, że prototyp wieży powstanie w 2014 roku, a seria próbna rok później.

UMOWA Z KONSORCJUM

HSW zawarła w tym roku konsorcjum na budowę kołowego transportera opancerzonego (KTO). Jego liderem został zakład w Siemianowicach Śląskich. Konsorcjum powstało, kiedy ministerstwo obrony narodowej nie mogło porozumieć się z fińską Patrią na temat kontynuacji produkcji tego sprzętu w Polsce. Jednak w końcu doszło do porozumienia. Nie będzie więc budowy nowego KTO, więc zlecenie na budowę wieży jest niezwykle ważnym zamówieniem.

Jak informuje "Polska Zbrojna", Inspektorat Uzbrojenia podpisał 29 marca z konsorcjum Huty Stalowa Wola i WB Electronics umowę, na mocy której firmy te zbudują do 2015 roku prototyp bezzałogowego systemu wieżowego oraz wykonają partię próbną. Do końca tego roku powstałby w HSW model do badań. W przyszłym roku powstałby prototyp, próbna partia w 2015 roku, seryjna produkcja ruszyłaby w 2016 roku.

WYZWANIE DLA HSW

Powstałoby ponad sto wozów KTO z bezzałogową wieżą, obsługiwaną z wnętrza pojazdu, co zapewniałoby większe bezpieczeństwo żołnierzom. Taki projekt to duże wyzwanie dla HSW, której konstruktorzy dostali bardzo ambitne i trudne zadanie. Sukces wiwindowałby HSW na światowego lidera. Wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak na poligonie w Nowej Dębie nazwał HSW i WB perełkami polskiego przemysłu zbrojeniowego.

Wieża będzie uzbrojona w karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetrów, wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz 30-milimetrowe działo - czytamy w artykule w "Polsce Zbrojnej". Karabin dostarczą ZM Tarnów, a pociski Spike firma Mesko. W przypadku działa nie ma jeszcze decyzji, kto będzie jego producentem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie