Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta szuka dużego inwestora dla Zakładu Zespołów Napędowych

Zdzisław Surowaniec
Takie ładowarki produkuje Huta Stalowa Wola.
Takie ładowarki produkuje Huta Stalowa Wola. fot. Zdzisław Surowaniec
Huta Stalowa Wola szybkim krokiem zmierza do prywatyzacji. Ma już doradcę, który w tym pomaga, wysłała indywidualne zaproszenia z ofertą kupna do 47 producentów maszyn budowlanych na całym świecie. Jednym z nich jest koncern Caterpillar.

4 dni pracy

Huta Stalowa Wola zatrudnia 2300 ludzi. 300 z nich zostało w połowie ubiegłego roku wysłanych na roczny urlop. Obecnie pracownicy zatrudnieni są 4 dni w tygodniu i dostają wynagrodzenie pomniejszone o 20 %. Tak ma być do kwietnia. Z powodu spadku zamówienia W ubiegłym roku HSW sprzedała połowę maszyn, jakie co roku zbywała klientom.

Sprzedaż dotyczyć będzie tylko udziałów w cywilnej produkcji czyli Oddziału I Huty Stalowa Wola, tam gdzie powstają spycharki, ładowarki i koparko-ładowarki oraz układacze rur. Oferta sprzedaży nie dotyczy produkcji wojskowej. A produkcja wojskowa rozkwita w HSW.

NOWOCZEŚNIE DLA WOJSKA

Spółka dostała od państwa pieniądze na badania i unowocześnienie armatohaubicy Krab oraz prace badawcze nad samobieżną haubicą Rak, zarabia na unowocześnianiu wyrzutni rakiet Langusta i koparko-ładowarek w wersji wojskowej i transporterów inżynieryjnych. W planach ma zamiar wygrać przetarg na produkcję wieży do kołowego transportera opancerzonego.

Natomiast produkcja cywilna maszyn budowlanych, z powodu światowego kryzysu załamania inwestycji, przezywa problemy. Przez siedem ostatnich lat, do roku 2008 roku HSW sprzedawała 550 maszyn rocznie, w ubiegłym roku udało się znaleźć nabywców na połowę tej liczby. Efektem jest ograniczenie dni pracy do czterech dni w tygodniu i stosowne do tego mniejsze o dwadzieścia procent wynagrodzenia za pracę.

PRZYŁĄCZYĆ DO DUŻEGO

Strategia obecnego zarządu, to przyłączenie HSW do dużego koncernu, skorzystanie z nowoczesnych technologii produkcji i konstrukcji i wejścia do światowej sieci sprzedaży ze swoją ofertą maszyn budowlanych. Może nie być z tym łatwo, o czym przekonał się przeżywający olbrzymie problemy finansowe Zakład Zespołów Napędowych, w których HSW ma udziały. Nie powiodła się w ubiegłym roku sprzedaż tej spółki, wycenionej na 20 mln zł.

W tym roku skierowano zaproszenie do 150 inwestorów z nową propozycją kupna ZZN. Tym razem w propozycji znalazła się oferta wejścia do spółki i kupienia udziałów. Oferty mają napływać do końca stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie