IKS Jezioro Tarnobrzeg zdobył trzy medale i walczy o wyjazd do Tokio

DW
archiwum klubu
Dziesięć lat minęło odkąd Polska po raz ostatni była organizatorem turnieju rangi World Tour w tenisie stołowym na wózkach. We Władysławowie odbyły się zawody World Tour - Para Polish Open 2019.

Wystąpili w nich czołowi tenisiści z całego świata, którzy przyjechali do naszego kraju, by walczyć o punkty do rankingu kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio, które odbędą się już w przyszłym roku.

W całej stawce znaleźli się również sportowcy reprezentujący Polskę, a wśród nich dwóch tenisistów grających na co dzień w klubie IKS Jezioro Tarnobrzeg. Byli to Maciej Nalepka w klasie 3 oraz Krzysztof Żyłka w klasie 4.

Dla obu panów zawody odbywające się we Władysławowie były bardzo udane i po raz kolejny w tym roku potrafili zgarnąć na swoje konto kilka medali. Tym razem łącznie zdobyli oni trzy krążki - jeden złoty oraz dwa brązowe.

W turnieju drużynowym Para Polish Open 2019 w klasie 4 drużyna polska w składzie Krzysztof Żyłka / Rafał Lis zgarnęła najcenniejszą nagrodę, czyli złoty medal. Ogrywali oni kolejno: 2:0 zespół z Rumunii, 2:1 ekipę z Chile, a następnie w półfinale 2:1 przeciwników z Tajwanu, a w finale 2:1 reprezentantów Słowacji.

W klasie 2 polska ekipa w składzie Maciej Nalepka / Mariusz Czerwiński zakończyła swój start na trzeciej lokacie. Na początek Polacy pokonali parę urugwajsko-litewską 2:1. Następnie przegrali 1:2 z Francuzami i wygrali 2:1 z ekipą włoską. W pojedynku o finał ulegli 0:2 drużynie z Niemiec.

W turnieju indywidualnym Krzysztof Żyłka w klasie 4 osiągnął bardzo dobry rezultat. Na początek wygrał 3:1 z Chlijczykiem Maximiliano Rodriguez Avilą, a potem w takim samym stosunku z Chorwatem Tomislavem Spalj, a następnie 3:0 z Jaończykiem Genki Saito.

Dzięki temu zajął pierwsze miejsce w swojej grupie. Następnie zmierzył się 2 1/8 finału turnieju ze Słowakiem Peterem Mihalikiem. Pokonał go 3:2. W walce o finał w półfinale niestety przegrał 0:3 z Turkiem Nesmem Turanem i tym samym zdobył brązowy medal.

Maciej Nalepka w turnieju indywidualnym w klasie trzeciej na start wygrał 3:1 z Rumunem Ioanem Dirlea. Potem dwukrotnie ogrywał swoich przeciwników 3:0. Najpierw Jordańczyka Osama Abu Jame, a następnie Litwina Igora Lavrentjeva.

Maciej Nalepka także zajął pierwsze miejsce w grupie, jednak jego przygoda z turniejem niestety zakończyła się na 1/8 finału. Wtedy po zaciętym pojedynku reprezentant Polski przegrał z Niemcem Janem Guertlerem 2:3. Medal dla Nalepki był bardzo blisko.

W czerwcowym rankingu, który ukazał się zaraz po Para Polish Open 2019, obaj zawodnicy IKS-u Jezioro Tarnobrzeg są w pierwszej dziesiątce rankingu kwalifikacji do Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020.

Krzysztof Żyłka w klasie 4 jest dziewiąty na liście światowej oraz czwarty na liście europejskiej. Maciej Nalepka w klasie 4 także jest dziewiąty na liście światowej, a w klasyfikacji europejskiej zajmuje lokatę szóstą.