Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indyjskie klimaty wprowadzą w wystawę Stefana Norblina

Zdzisław Surowaniec
Karni Singh Jasol - dyrektor Mehrangarh Museum w Jodhpurze, prezentuje pałac gdzie są prace Norblina.
Karni Singh Jasol - dyrektor Mehrangarh Museum w Jodhpurze, prezentuje pałac gdzie są prace Norblina. Zdzisław Surowaniec
W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli kończą się przygotowania do wystawy twórczości Stefana Norblina, której eksponaty pochodzą z trzech kontynentów. Artysta tworzył bowiem w Polsce, Indiach i USA.

Zapomniany malarz

Stefan Norblin to zapomniany dziś malarz żyjący w latach 1892-1952. Działał w Polsce, Indiach i USA. Malował portrety, tworzył grafiki i plakaty, projektował kostiumy teatralne, a kiedy wojenne losy rzuciły go do Indii, zasłynął tam jako projektant wnętrz pałacu maharadży Umaid Singh'a. Wykonał monumentalne malowidła ścienne w swoim własnym, niepowtarzalnym stylu, łączącym specyfikę kulturową Indii z europejskim art déco.

Ten niezwykły, a zapomniany w powojennej Polsce wszechstronny artysta, potrafił znakomicie odnaleźć się w atmosferze przedwojennej Warszawy, jak i na dworze maharadży.

- Również dla gości muzeum przygotowujemy towarzyszący wystawie cykl imprez, które nawiążą do wielowątkowej twórczości Stefana Norblina - mówi dyrektor Muzeum, Lucyna Mizera. - W sobotę 3 września, czyli w pierwszy dzień po otwarciu wystawy, muzeum zaprasza na Sztukobranie. Tym razem muzealne Sztukobranie pod hasłem "Spotkanie z twórczością Stefana Norblina" jest organizowane przy współudziale Miejskiego Domu Kultury.

WYJĄTKOWI GOŚCIE

Jedna część programu rozpocznie się w Muzeum Regionalnym spotkaniem z wyjątkowymi gośćmi, mającymi bliski kontakt z artystą bądź jego twórczością. Druga część to miasteczko indyjskie na placu przed Miejskim Domem Kultury i towarzyszące mu projekcje i koncerty.

O Stefanie Norblinie i jego twórczości opowiedzą Andrew Norblin - syn artysty, Caria Tomczykowska - prezes The Polish Arts and Culture Foundation w USA , prof. Claus-Ullrich Simon - badacz twórczości Stefana Norblina, Józef Steciński - konserwator dzieł Norblina w Indiach oraz Anna Szlązak - kurator wystawy. A po wykładach projekcja filmu "Szpieg w masce", reż. Mieczysława Krawicza. Obok Hanki Ordonówny, która gra główną rolę kobiecą i śpiewa swoje wielkie przeboje, będzie można zobaczyć Lenę Żelichowską - żonę Stefana Norblina - która wciela się w rolę agentki kontrwywiadu polskiego.

MALOWANIE APASZKI

Organizatorzy zapraszają również do uczestnictwa w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Edytę Lisek-Lubaś. W programie tworzenie oryginalnych drobiazgów w stylu indyjskim, takich jak: malowane apaszki, granatowo-złote kamyki w indyjskie wzory, koronkowo-gliniane podstawki na kadzidełka oraz świeczniki w stylu indyjskim.

Natomiast na placu przed Miejskim Domem Kultury będą tam stoiska pełne Orientu z potrawami, herbatą, kadzidełkami, biżuterią, przyprawami, strojami i wieloma innymi indyjskimi specjalnościami. Dodatkowe atrakcje to pokaz malowania henną panny młodej, pozowanie do zdjęć w turbanie oraz sari, konkurs na najładniejszą girlandę, pokaz kalaripayatu (indyjska sztuka walki) oraz indyjskie gry i zabawy dla dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie