Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Izabela Oleksak z Niska wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Know America”

Zdzisław Surowaniec
Doktor  Sławomir Józefowicz - koordynator do spraw   mobilności w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego gratuluje Izabeli Oleksak zdobycia tytułu laureata konkursu „Know America”.
Doktor Sławomir Józefowicz - koordynator do spraw mobilności w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego gratuluje Izabeli Oleksak zdobycia tytułu laureata konkursu „Know America”.
Izabela Oleksak z Niska znalazła się wśród zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Know America”. Dostała indeks na amerykanistykę w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.

„Know America” to konkurs organizowany od 13 lat przez Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce. Konkurs składający się z 3 etapów jest sprawdzianem wiedzy o historii, kulturze, gospodarce, uwarunkowaniach społeczno-ekonomicznych Stanów Zjednoczonych. Etap pierwszy ma formę internetowego testu i jest otwarty dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.

W tym roku zarejestrowało się w nim prawie 1300 osób. Pytań było 80 i charakteryzowały się bardzo wysoką skalą trudności. Poza wiedzą z wymienionych dziedzin, wymagały bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. Oto jedno z pytań: Watch Robert Kagan talking about US foreign policy. Why, according to Kagan, the US became an anchor of stability in Europe after the Second World War? (“Oglądnij wykład Roberta Kagana na temat polityki zagranicznej USA. Dlaczego, według Kagana, USA stały się gwarantem stabilności w Europie po II wojnie światowej?”).

Do drugiego etapu zakwalifikowało się 70 osób z najwyższymi wynikami. Wśród nich była Iza. Najlepszy rezultat osiągnął zawodnik, który zdobył 68 punktów na możliwych maksymalnie 80. Pokazuje to skalę trudności. Izabela uzyskała 65 punktów, co pozwoliło jej zająć VIII miejsce wraz z kilkoma osobami. Znalazła się w elitarnej grupie dopuszczonych do dalszej części konkursu.

Etap II polegał na napisaniu eseju, tym razem w języku polskim, na jeden wybrany temat z 15 zaproponowanych przez organizatorów. Izabela wybrała temat „James Dean jako ikona amerykańskiej popkultury”. Do ścisłego finału z tytułem laureata zakwalifikowało się 15 osób, a praca Izy uzyskała 99 punktów, co dało jej piąte miejsce wśród laureatów. Należy nadmienić, że Izabela broniła honoru województwa podkarpackiego, gdyż jako jedyna jego przedstawicielka dostała się do ścisłego finału! Pozostali laureaci pochodzili z Warszawy, Poznania, Drawska, Nysy czy Siedlec.

Ostatni etap to już był bezpośredni sprawdzian wiedzy oraz umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Polegał on na omówieniu dwóch wylosowanych zagadnień z 93 przygotowanych przez komisję konkursową. W ciągu 10 minut należało przekazać swój zasób wiedzy na temat wylosowanych zagadnień przed komisją złożoną z pracowników naukowych Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracowników Ambasady USA w Polsce. Cała rozmowa toczyła się wyłącznie w języku angielskim. Izabela wylosowała następujące kwestie do omówienia: Underground Railroad czyli szlak ucieczki afroamerykańskich niewolników z Południa na Północ Stanów Zjednoczonych i do Kanady w XIX wieku oraz omówienie dorobku wybranego pisarza amerykańskiego z XX wieku (Iza wybrała Ernesta Hemingwaya).

Iza zwierza się jakie emocje towarzyszyły jej na konkursie: - Muszę przyznać, że czułam się dość pewnie i swobodnie, ponieważ wylosowane tematy dały się lubić. Po zaprezentowaniu mojej opinii nawiązała się dyskusja. Dostałam kilkanaście dodatkowych pytań mniej lub bardziej związanych z wylosowanymi zagadnieniami, dotyczącym na przykład związku postaci wykreowanych przez Hemingwaya z mitem „amerykanizmu” i cechami typowego Amerykanina. Wiedziałam, że dobrze mi poszło, ponieważ po zakończeniu egzaminu dostałam pytanie o dokładną datę moich urodzin, co związane było z punktem regulaminu dotyczącym przyznania pierwszej nagrody, czyli wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. O tę nagrodę mogły ubiegać się osoby, które do dnia 1 lipca 2016 roku nie ukończą osiemnastu lat. Taki zapis regulaminowy spowodował, że tylko trzy osoby spośród piętnastu laureatów mogły o nią rywalizować. Ja też byłam na to „za stara”, ale trudno mieć o to pretensje, gdyż regulamin był wszystkim znany wcześniej. Kolejną nagrodą były cztery indeksy na amerykanistykę w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Wśród zdobywców indeksów byłam i ja!

Między ostatnim etapem konkursu a uroczystym zakończeniem, na uczestników czekały dodatkowe atrakcje. Pobyt w Warszawie był urozmaicany takimi wydarzeniami jak: wyjście do Teatru Roma na spektakl „Mamma mia!”, wizyta w American School of Warsaw czy zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”.

Nikogo nie zdziwił sukces Izy, która jest uczennicą Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku. W roku 2014 roku jako uczennica klasy trzeciej gimnazjum, była najlepszym absolwentem gimnazjum w gminie Nisko. Otrzymała nagrodę od burmistrza Gminy i Miasta Nisko Juliana Ozimka, czek na 500 złotych. - Każdego roku staramy się docenić poprzez nagrodę najlepszych absolwentów, którzy przez wszystkie lata nauki pracowali na wysokie wyniki. W tym roku jest to jedna osoba, niemniej jednak liczymy na to, że wybitnych absolwentów z każdym rokiem będzie w Nisku przybywać - powiedział burmistrz Julian Ozimek.

Już wtedy Izabela była laureatką konkursów z języka polskiego i angielskiego, finalistką konkursu historycznego i z języka niemieckiego. Miała tytuł finalistki w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Młodzi Przeciw Patologiom Społecznym" ogłoszonego przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie. Uzyskała prestiżowe wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie "Ojczyzny Polszczyzny 2014" w kategorii uczniów szkół gimnazjalnych. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie Ojczyzny Polszczyzny zaś przewodniczącym Konkursu profesor Jan Miodek - dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Iza może się poszczycić dwukrotnym tytułem Mistrza Ortografii w gimnazjum oraz tytułem wicemistrza ortografii. Zajęła II miejsce w II Powiatowym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii i Niemczech - "Granice mojego języka są granicami mojego świata". Razem z tatą Tomaszem Oleksiakiem, zastępcą komendanta Policji Miejskiej w Tarnobrzegu, systematycznie biorą udział w Stalowowolskim Dyktandzie „Gżegżółki”.

W październiku 2013 roku wspólnie z koleżankami z gimnazjum i szkoły podstawowej Iza reprezentowała szkołę oraz miasto w Parlamencie Młodzieży, wygłaszając przemówienie na temat potrzeb współczesnej edukacji przed niemal 150-osobowym gronem młodych posłów. Debacie przewodniczyła poseł do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska.

Iza została stypendystką Zarządu Województwa Podkarpackiego w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży "Nie zagubić talentu". Przyznała wtedy, że jest miłośniczką literatury, filozofii i sztuki. Wiernie i aktywnie kibicuje drużynie siatkarskiej Asseco Resovia.

18 grudnia 2015 w Sali Kolumnowej Wojewódzkiego Urzędu Podkarpackiego odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów. Stypendium otrzymała Izabela, chodząca do klasy II B. W roku szkolnym 2014/2015 osiągnęła najwyższą średnią ocen z wszystkich uczniów szkoły - 5,75. Ponadto była aktywną uczestniczką wolontariatu i ogólnopolskiego projektu „Kasisi" realizowanych przez Czarnieckiego (Kasisi to wioska ukryta w głębi afrykańskiego buszu, gdzie niesiona jest pomoc dzieciom).

Przypomnieć należy, że w poprzednich latach Izabela jako wielokrotna laureatka i finalistka olimpiad i konkursów przedmiotowych (między innymi z języka polskiego, angielskiego, niemieckiego, historii, chemii i ortografii) na szczeblu wojewódzkim i krajowym była już wyróżniona stypendium Marszałka Województwa Podkarpackiego. Jak widać, stypendia wykorzystała na swój rozwój intelektualny i z bagażem wiedzy niebawem wyfrunie z Niska w wielki świat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie