Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bronić się przed bublem

Dawid ANTONIK
Kupiłeś produkt, który jest niezgodny z opisem? A może po kilku tygodniach użytkowania ujawniły się wady o braku, których zapewniał cię sprzedawca? Żaden problem! Prawo jest po twojej stronie!

Rzeczy możemy nabyć w różny sposób - poprzez znalezienie, odziedziczenie, obdarowanie albo przez zawarcie umowy regulującej prawną przynależność rzeczy.
Najczęstszym przypadkiem takiej umowy jest sprzedaż rzeczy.

Zawarcie umowy sprzedaży wymaga spełnienia wielu przesłanek, aby zaistniała cecha ważności - należy wspomnieć, iż umowa sprzedaży nie podlega konwalidacji, czyli nie można się domagać "uzdrowienia" jej po następczym dopełnieniu warunków, na przykład osiągnięcie odpowiedniego wieku, uzyskanie pełnej zdolności do czynności prawnych itp. Drugim istotnym elementem jest jej skuteczność będąca zwyczajnym wydaniem towaru i zapłatą określonej ceny.

UPRAWNIENIA KONSUMENTA
Na tym etapie kończy się prawna regulacja umowy sprzedaży, lecz nabywca otrzymuje szereg uprawnień, z których może skorzystać, żądając określonego zachowania od sprzedawcy z tytułu rękojmi czy gwarancji.

Mowa o sprzedaży konsumenckiej, specyficznym typie nabycia rzeczy, jaki będzie możliwy do zrealizowania przy zachowaniu dwóch przesłanek. Po pierwsze, sprzedawca musi dokonać transakcji w zakresie prowadzonej działalności jako przykład można podać firmę Adidas sprzedającą buty czy dresy, ale już nie komputery, nieruchomości nawet stanowiące jej własność. Po drugie po stronie kupującego - wyłącznie osoby fizycznej - konieczna przesłanka to korzystanie z rzeczy w sposób niezwiązany z jej działalnością zawodową czy gospodarczą, np. laptop dla hydraulika będzie przedmiotem sprzedaży konsumenckiej, ale już nie dla właściciela dobrze prosperującej firmy, dla którego jest on niezbędnym narzędziem pracy.
NIEZGODNOŚĆ TOWARU
Jeżeli towar konsumpcyjny jest niezgodny z umową kupujący ma wiele możliwości domagania się wyrównania zaistniałej szkody. Może żądać doprowadzenia produktu do stanu właściwego opisowi poprzez nieodpłatną naprawę przy czym oznacza to także pokrycie kosztów, m.in. demontażu, transportu, robocizny poniesionych przez kupującego albo wymianę produktu na nowy, jeżeli naprawa byłaby niemożliwa lub wymagała nadmiernych kosztów.

Również uregulowany został brak reakcji sprzedającego na zawiadomienie dotyczące naprawy lub wymiany rzeczy. Otóż, po przekroczeniu ustawowego terminu czternastu dni, jakie ma sprzedawca na ustosunkowanie się do żądań kupującego, uznaje się je za uzasadnione i w pełni przyjęte.

Niezgodność towaru z umową może doprowadzić do sytuacji, gdy sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub naprawa albo wymiana rzeczy napotyka na trudności i kupujący nie może skorzystać z wymienionych uprawnień. Wtedy zasadnym będzie żądanie obniżenia ceny albo odstąpienia od umowy - jednak z ostatniego uprawnienia można skorzystać, gdy wada rzeczy jest istotna.

SZYBKO PO WYKRYCIU
Opisane wyżej roszczenia tracą moc po upływie dwóch miesięcy od wykrycia wady, a sprzedający ponosi odpowiedzialność przez okres dwóch lat za niezgodność towaru z umową.

Należy wspomnieć o zwolnieniu sprzedawcy z zapewnień o sprawności towaru wtedy, gdy kupujący wiedział o istniejących wadach, mógł je zauważyć dokonując rozsądnej oceny oraz gdy sprzedawca wykaże, że nie wiedział o istniejących wadach rzeczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak bronić się przed bublem - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie