MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak dbać o nogi

Opr. KAK
Na piękny wygląd i zdrowie naszych nóg składa się bowiem wiele czynników.
Na piękny wygląd i zdrowie naszych nóg składa się bowiem wiele czynników.
Obrzęki nóg, uczucie ciężkości i siatka "pajączków" - to powszechne przypadłości, trapiące osoby, które prowadzą siedzący tryb życia.

We znaki dają się nam szczególnie latem. A przecież właśnie wtedy zależy nam, by nogi w skąpych sandałkach i przykrótkich sukienkach czy spodenkach wyglądały najlepiej!

Najlepszym środkiem zaradczym będzie codzienna dawka ruchu i właściwa dieta. Osoby prowadzące siedzący tryb życia wykonują dziennie zaledwie 1500-2000 kroków, podczas gdy dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji potrzeba ich aż 10.000! Ale brak ruchu to tylko jedna z przyczyn uciążliwych dolegliwości. Na piękny wygląd i zdrowie naszych nóg składa się bowiem wiele czynników.

Źródłem obrzęków nóg, co jest najczęstszym problemem, jest przede wszystkim zatrzymanie wody w organizmie. U kobiet jest ono z reguły rezultatem wahań poziomu hormonów, związanych z cyklem miesięcznym czy zażywaniem środków antykoncepcyjnych. Na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, a w efekcie przenikanie wody do otaczających żyły tkanek, wpływają także wysoka temperatura, alkohol, palenie tytoniu, nadmiar soli w diecie. Paradoksalnie, wpływ na zatrzymanie wody w organizmie ma także zbyt mała ilość przyswajanych płynów. Również długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej lub stojącej, na przykład podczas pracy biurowej czy długiej podróży, ma wpływ na obrzęki nóg.

- Opuchnięcia nóg możemy likwidować przy pomocy nowoczesnego urządzenia Tri-Active, znanego z zabiegów zwalczający cellulit, ale także likwidującego obrzęki - mówi Elżbieta Wesołowska, kosmetyczka. - Wykorzystuje ono siłę promieni lasera i drenaż limfatyczny, które wspomagają mikrokrążenie tętnicze, żylne i limfatyczne. Trzecim elementem jest równoczesna krioterapia, czyli leczenie zimnem, co efektywnie likwiduje obrzęk.

- Często obrzęk nóg przytrafia się osobom, które jadąc na wakacje, całkowicie zmieniają klimat i przebywają w temperaturach 30-40 stopniowych upałów na przykład w tak modnym ostatnio Egipcie - mówi Julita Stępień, kosmetyczka. - Doraźną ulgę mogą wtedy przynieść chłodne okłady, natryski nóg oraz w miarę możliwości, unoszenie ich powyżej linii ciała, gdy leżymy. Na urlop możemy zaopatrzyć się w żele chłodzące, na przykład marki Sothys, przynoszące ulgę nie tylko stopom, ale też łydkom.

Kiedy jednak obrzęk utrzymuje się dłuższy czas, na nogach pojawia się widoczna siatka żyłek, a zmiany stają się bolesne - może to być objaw niewydolność żył kończyn dolnych, potocznie nazywanej żylakami. Szacuje się, że z powodu tego schorzenia cierpi nawet połowa dorosłych Polaków, a u 8-10 procent przybiera ono postać zaawansowaną. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ ścianki ich żył są cieńsze i słabsze, osoby otyłe i z dziedzicznymi skłonnościami do żylaków.

Niewydolności żył kończyn dolnych, objawiającej się m.in. mrowieniem, bólem, tak, jak wszystkim chorobom układu krążenia, łatwiej zapobiegać niż leczyć. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zaleceniach.

Po pierwsze - ruch

Spacery, jogging, aerobik, rower, gry zespołowe; podczas wysiłku fizycznego ulega przyspieszeniu odpływ krwi z żył do serca, organizm jest lepiej dotleniony i ma więcej energii - dlatego, nawet w trakcie pracy warto napinać mięśnie łydek, poruszać stopami, robić sobie przerwy na krótkie przechadzki po biurze czy pokoju;

Po drugie - dieta

Powinna być bogata w produkty zawierające potas, który wspomaga pracę mięśni i kontroluje gospodarkę wodną; witaminę C, rutynę i krzem, uszczelniające ściany naczyń krwionośnych oraz błonnik, wspomagający przemianę materii. Powinniśmy natomiast ograniczyć spożycie soli, która zatrzymuje wodę w ustroju i podnosi ciśnienie krwi.

Po trzecie - woda

Musimy pić minimum 2, a w czasie upałów nawet 3 litry dziennie. Pomoże to uelastycznić ściany naczyń krwionośnych, pobudzić krążenie, zapobiec zatrzymaniu płynów w organizmie.

Po czwarte - strój

Przede wszystkim powinien być wygodny i przewiewny, bo zbyt obcisłe spodnie i skarpety mogą utrudniać odpływ krwi.

Po piąte - obuwie

Wysokie obcasy, które wiele pań bardzo lubi, najlepiej zakładać tylko na specjalne okazje. Niestety, noszenie ich ogranicza pracę mięśnia łydki, który działa jak pompa tłocząca krew.

Po szóste - temperatura

Wysoka temperatura niezależnie czy w solarium, saunie czy podczas plażowania powoduje rozszerzanie żył.

Po siódme - hormony

Antykoncepcja hormonalna może prowadzić do poszerzania naczyń krwionośnych, a w konsekwencji - powstawania żylaków. Warto skonsultować tą kwestię z lekarzem ginekologiem.

Po ósme - papierosy

Nikotyna i substancje smoliste sprzyjają zastojom żylnym i bezpośrednio wpływają na powstawanie schorzeń układu krążenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak dbać o nogi - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie