MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak doskonale urządzić swój ogród? Rodzaje lamp ogrodowych i porady związane z ich instalacją

.
Każdy ogród przydomowy to miejsce służące głównie do wypoczynku oraz rekreacji. Niektóre osoby również wydzielają sobie część ogrodu i poświęcają ją na sadzenie warzyw, ziół oraz owoców. Aby sprawnie móc korzystać z zalet ogrodu należy odpowiednio przemyśleć instalację oświetlenia ogrodowego. Najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie jej montażu dla specjalistów –elektryków. Odpowiednio rozmieszczone lampy ogrodowe pozwolą stworzyć funkcjonalny oraz klimatyczny ogród o każdej porze roku. Jednak zanim zlecimy wykonanie instalacji elektrycznej zewnętrznej powinniśmy zastanowić się jakie lampy ogrodowe byśmy chcieli posiadać na swoim podwórku. Czy zależy nam na stojących lampach? Czy wystarczające będą lampy wiszące lub kinkiety?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lamp ogrodowych?

Lampy ogrodowe na pewno muszą być odporne na działanie warunków atmosferycznych i właściwie zamontowane, aby bezpiecznie nam służyły. Wybierając lampy należy dopasować je do stylu ogrodu, posiadanej roślinności oraz swoich potrzeb. Jeżeli mają oświetlać szlak komunikacyjny to dobrym rozwiązaniem będą np. dekoracyjne kule, które dodatkowo podniosą standard oraz wygląd ogrodu.
Podczas zakupów oświetlenia do ogrodu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę lamp ogrodowych, ale również ich rodzaj, sposób montażu, rozmieszczenie oraz moc. Najczęściej w ogrodach montowane są lampy ogrodowe stojące, kinkiety i lampy wiszące ogrodowe lub oświetlenie ogrodowe w postaci kul.
Dobrym rozwiązaniem są lampy ogrodowe, które można umieścić przy wejściu lub wjeździe do domu – lampy z czujnikiem ruchu lub lampy najazdowe. Tego typu lampy włączają się, kiedy zarejestrują ruch w swoim pobliżu. Przy każdym podjeździe do domu samochodem lub podejściu pod bramkę, lampy automatycznie się włącza i dokładnie oświetlą nam drogę.
Ciekawym i ekologicznym pomysłem na oświetlenie ogrodu są lampy solarne. Ich główną zaletą jest możliwość oszczędzenia na rachunkach za prąd (ładowanie energią słoneczną) oraz uzyskanie darmowego i delikatnego światła w letnie wieczory. Jednak jeżeli chcemy przez cały rok móc sprawnie korzystać z lamp ogrodowych powinniśmy postawić na oświetlenie tradycyjne (podłączone do prądu).

Lokalizacja lamp ogrodowych

Doskonały efekt dają lampy ogrodowe umieszczone po zewnętrznej stronie elewacji domu. Do tego celu można wykorzystać kinkiety ogrodowe, które oświetlą budynek oraz kawałek przestrzeni. Idealnie sprawdzą się nad schodami wejściowymi do ogrodu, przy drzwiach wejściowych do domu lub wjeździe do garażu. Dodatkowo można je umieścić w altankach lub budynkach gospodarczych znajdujących się w ogrodzie.
Lampy ogrodowe stojące to najczęściej wybierane oświetlenie do ogrodu przez osoby, którym zależy na podkreśleniu wyglądu swojej działki. Pozwalają skutecznie oświetlić ogród i dróżki komunikacyjne, a także wyeksponować konkretne rośliny lub elementy znajdujące się w ogrodzie. Za pomocą wysokiej lampy stojącej można zwrócić uwagę na znajdującą się w pobliżu rzeźbę lub antyczną ławeczkę. Mniejszej wielkości lampy ogrodowe stojące świetnie oświetlą drogę do altanki lub cały ciąg komunikacyjny ogrodu.
Bardzo interesującym i nietuzinkowym pomysłem są lampy ogrodowe w postaci reflektorów. Perfekcyjnie pozwalają oświetlić wybrany teren lub konkretny element wyposażenia ogrodu. Reflektory umieszczone na drzewach lub elewacji domu mogą rzucać światło na znajdujące się na środku działki oczko wodne lub fontannę.

Najciekawsze rodzaje lamp ogrodowych

Do najciekawszych i popularnych rodzajów lamp ogrodowych zaliczyć można lampę stojącą, nazywaną potocznie słupkiem. Lampy ogrodowe słupki mogą mieć różną wysokość, grubość i wagę. Niektóre z modeli można stawiać na ziemi bez obawy o jej przewrócenie, zaś inne należy przykręcić lub przytwierdzić do podłoża. W zależności od wysokości słupka trzeba dobrać intensywność światła (lampa nie może razić w oczy). Dobrym rozwiązaniem są słupki z mlecznymi kloszami lub oprawami dającymi mocno rozproszone światło.
Wcześniej wspomniane reflektory służą zazwyczaj do oświetlania wybranych elementów ogrodu.Gwarantują dużą ilość światła, lecz same w sobie nie należą do zbyt reprezentatywnych lamp ogrodowych.
Bardzo interesującym pomysłem na aranżację ogrodu są lampy ogrodowe pływające lub podwodne. Można je umieścić w zbiornikach wodnych np. oczkach, fontannach, czy małych sadzawkach. Niektóre z modeli pozwalają równomiernie oświetlić całe wnętrze zbiornika, inne zaś dają lekkie światełko, które ukazuje i podkreśla kształt zbiornika. Stosować je można pod taflą wody np. w basenie ogrodowym lub stawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie