Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak i gdzie szukać pracy? Radzi Barbara Milik

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Barbara Milik, doradca zawodowy z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach: - Poszukiwanie pracy to zajęcie na pełnym etacie. Nie można być biernym, trzeba szukać w różnych miejscach i wysyłać aplikacje. Czasem trzeba ich wysłać nawet kilkaset, aby znaleźć pracę.
Barbara Milik, doradca zawodowy z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach: - Poszukiwanie pracy to zajęcie na pełnym etacie. Nie można być biernym, trzeba szukać w różnych miejscach i wysyłać aplikacje. Czasem trzeba ich wysłać nawet kilkaset, aby znaleźć pracę. Aleksander Piekarski
Szukanie pracy jest pełnoetatowym zajęciem. Nie wolno zniechęcać się po wysłaniu kilku aplikacji, trzeba za to rozglądać się za ofertami, gdzie i jak się da. Nie ma idealnej recepty na znalezienie pracy. Możemy jednak zwiększyć szanse na zdobycie zatrudnienia. Ważne jest, aby działać aktywnie, konsekwentnie i mieć jasno sprecyzowany cel, do którego się dąży.

"Projekt Praca" w "Echu Dnia" i Radiu Kielce zawsze w środę

"Projekt Praca" w "Echu Dnia" i Radiu Kielce zawsze w środę

Co środę do końca czerwca, krok po kroku pokazujemy jak prawidłowo szukać pracy. Wszystkie teksty - często w szerszej wersji - znajdą się także na naszych portalach internetowych www.echodnia.eu i www.strefabiznesu.echodnia.eu.
Także co środę na antenie Radia Kielce od godziny 9.10 do godziny 11 trwa audycja "Projekt Praca", poświęcona tej samej tematyce co tekst publikowany w naszej gazecie. Gościem jest ekspert z danej dziedziny, który "na żywo" odpowie na pytania naszych czytelników i radiosłuchaczy. Będzie można dzwonić od godziny 10 do 12 pod radiowy numer 041-200-20-20 oraz wysyłać na adres [email protected].

Oprócz własnej pomysłowości i entuzjazmu, szukanie zatrudnienia wymaga również wiedzy na temat rynku pracy i zasad jego funkcjonowania. Zanim rozpoczniesz poszukiwanie ofert pracy, warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania: Co chciałbyś robić? Jakiej pracy na pewno nie chciałbyś wykonywać? Jakie kwalifikacje, predyspozycje i doświadczenie możesz zaoferować pracodawcy?

CO DALEJ?
Pierwszym krokiem w kierunku tych przygotowań będzie niewątpliwie zastanowienie się nad swoimi kwalifikacjami i preferencjami zawodowymi. W ten sposób łatwiej zorientować się: jakiej pracy szukać, czego oczekuje się od pracodawcy i jakie potrzeby powinna wypełniać praca.

Drugim krokiem jest odniesienie swoich oczekiwań do realiów rynku pracy. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat wymarzonych stanowisk, ustal jakie prace są dostępne w twoim mieście, na jakie kwalifikacje i umiejętności jest zapotrzebowanie i na jakie bariery można napotkać.

Czytaj, dzwoń, pytaj, szukaj

Czytaj, dzwoń, pytaj, szukaj

Teksty opatrzone wspólnym hasłem "Projekt Praca" będą ukazywać się w naszej gazecie co środę na stronach "Dobre rady". Serdecznie prosimy o uwagi i wskazówki ze strony naszych czytelników, które można przysyłać na adres mailowy [email protected] lub zadzwonić pod nasz całodobowy numer telefonu 0801-164-279 lub 041-36-36-125.
Co piątek przy głośnym telefonie "Echa Dnia" na pytania naszych czytelników będą czekać eksperci. Relacje z tych dyżurów będziemy publikować zarówno w papierowej gazecie, jak i na naszych portalach internetowych www.echodnia.eu oraz www.strefabiznesu.echodnia.eu.

GDZIE SZUKAĆ?
Sposobów jest wiele. Przede wszystkim mów znajomym, że szukasz pracy. To twoje pierwsze źródło informacji i jedno z bardziej skutecznych sposobów poszukiwania pracy. Poproś, aby sprawdzili w swojej firmie, czy są wolne etaty. Taka osoba może zarekomendować ciebie u swojego pracodawcy.

Najłatwiej uzyskać informacje o rynku pracy z mediów. Oferty pracy zamieszczane są przez pracodawców w dziennikach lokalnych i ogólnopolskich. Zawierają one również informacje o pojawiających się inwestycjach, rozwijających branżach, czyli pośrednio o potencjalnych miejscach pracy. Bardzo cenne są dla poszukujących pracy i pracodawców specjalne internetowe serwisy. Można znaleźć w nich informacje o tendencjach na rynku pracy, metodach szukania pracy, oferty praktyk, staży, szkoleń w kraju i za granicą, jak również specjalne poradniki.

Warto też osobiście udać się do firm, w których pragnąłbyś podjąć pracę. Nawet jeśli dana firma nie ogłasza się, że poszukuje pracownika, możemy do niej wysłać swoje CV i list motywacyjny. Profesjonalnie przygotowane dokumenty najlepiej rozsyłać w odpowiedzi na konkretne ogłoszenia, bądź dostarczać osobiście do firm. Im więcej dokumentów rozesłanych, tym większe szanse na odpowiedź.

Szukanie na pełny etat

Szukanie na pełny etat

Profesjonalne podejście wymaga od nas aktywności, poświęcenia i wytrwałości nawet osiem godzin dziennie. Wówczas dopiero wzrasta szansa na znalezienie pracy zgodnej z naszymi oczekiwaniami.
- Należy ustalić własny zakres odpowiedzialności (rzeczy, które musisz wykonać, by znaleźć pracę).
- Wstawać wcześnie o ustalonej godzinie, by zacząć poszukiwanie pracy.
- Być swoim szefem (lub ustanowić szefem swojego przyjaciela), by być pewnym, że wywiązujesz się ze swych obowiązków związanych z poszukiwaniem pracy.

URZĘDY, AGENCJE, TARGI PRACY
Urzędy pracy prowadzą rejestry ofert. Można tam starać się też o szkolenia, przeprowadzane bezpłatnie, czy też skorzystać z usług poradnictwa zawodowego. W urzędach prowadzone są również kluby pracy, które mają pomóc w znalezieniu się na rynku pracy, przygotowują do rozmów z pracodawcą poprzez naukę autoprezentacji, sporządzania dokumentów aplikacyjnych, składania ofert i prowadzą zajęcia z zakresu aktywnego poszukiwania pracy.

Na prawie każdej uczelni wyższej działają biura karier, które służą radą i pomocą młodym ludziom w sprecyzowaniu planów zawodowych. Można tam uzyskać informacje o rynku pracy, ofertach pracy stałej, dorywczej, praktykach, stażach, wyjazdach zagranicznych.
Agencje pośrednictwa pracy i firmy doradztwa personalnego - za ich pośrednictwem łatwo znaleźć pracę dorywczą, która zwiększa szansę zdobycia pracy stałej. Niektóre z nich specjalizują się np. w zatrudnianiu pracowników na stanowiska wyższego szczebla, bądź w zatrudnianiu określonych specjalistów. Agencje nie pobierają od poszukujących pracy opłat za prowadzenie pośrednictwa. Przed skorzystaniem z ich pomocy upewnij się, że posiadają zgodę na prowadzenie pośrednictwa pracy - wykazy są na stronach internetowych wojewódzkich urzędów pracy.

I wreszcie udział w targach pracy ogólnych, jak i branżowych, w spotkaniach z firmami, na uczelni są doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu z firmą. Należy więc udając się na nie zabrać z sobą uaktualnione i profesjonalnie przygotowane dokumenty aplikacyjne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak i gdzie szukać pracy? Radzi Barbara Milik - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie